Özel Smarandache eğrileri
Special Smaandache curves
  1. Tez No: 411287
  2. Yazar: FATİH KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ZEKİ OKUYUCU, PROF. DR. HASAN HİLMİ HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde Öklid uzayındaki temel kavramlar ve eğriler konusu tanıtıldı. Ayrıca Frenet Çatıları ve Serret-Frenet formülleri üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde 3-boyutlu Öklid Uzayında Frenet çatısına göre Smarandache eğrileri tanıtılmış bu eğrilerin eğrilik ve torsiyonları ayrı ayrı hesaplandı. Dördüncü bölümde eğrinin helis eğrisi olma durumları üzerinde duruldu ve bunun ile ilgili teoremlere yer verildi. Elde edilen bulgular değerlendiriltikten sonra '' Smarandache eğrileri ne zaman helis olur? '' sorusunun cevabı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, basic concepts and curves in Euclidean space subject introduced. Also it is mentioned in the Frenet frame and Serret-Frenet formulas over.- In third chapter, it is introduced the Smarandache curves according to Frenet frame in 3-dimensional Euclidean Space. In the fourth chapter, it is focused on the states being helix of a curve and however was given to the related theorems. The findings were evolated after '' When the curve happens a helix?'' was investigated in response to the question.