Fuzzy metrik uzaylar
Fuzzy metric spaces
  1. Tez No: 411461
  2. Yazar: MELİH ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERDAL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; fuzzy mantığın ortaya çıkma sebebi, tarihçesi ve kullanım alanları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; tez ile ilgili ön bilgilere, temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; farklı fuzzy metrik uzay tanımları ele alınmıştır. Özellikle; Kramosil ve Michalek Anlamında Fuzzy Metrik Uzaylar, Kaleva ve Seikkela Anlamında Fuzzy Metrik Uzaylar, George ve P. Veeramoni Anlamında Fuzzy Metrik Uzaylar, Non- Archimedean Fuzzy Metrik Uzaylar, Shaban Sedghi Anlamında M Fuzzy Metrik Uzaylar, T- Bag Anlamında D^* Fuzzy Metrik Uzaylar' a yer verilmiş ve örneklerle desteklenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise tezden çıkarılabilecek sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of 4 chapters. In the first chapter, the birth of fuzzy logic, its history and usage are discussed. In the second chapter, rudiments about the thesis, basic definitions and theorems are given. In the third chapter, different fuzzy metric spaces are discussed in details. Especially, Fuzzy Metric Spaces by Kramosil and Michalek, Fuzzy Metric Spaces by Kaleva and Seikkela, Fuzzy Metric Spaces by George and P. Veeramoni, Non- Archimedean Fuzzy Metric Spaces, M- Fuzzy Metric Spaces by Shaban Sedghi, D*- Fuzzy Metric Spaces by T- Bag ... are examined in detail and supported by examples.