Vanadyumun asimetrik imidazolyum tuzları ile solvent ekstraksiyon tekniği kullanılarak ekstraksiyonu
Vanadyumun asi̇metri̇k i̇mi̇dazolyum tuzlari i̇le solvent ekstraksi̇yon tekni̇ği̇ kullanilarak ekstraksi̇yonu
  1. Tez No: 411533
  2. Yazar: CİVAN SAĞSÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmada V5+ iyonunun 3-dodesil 1-metil imidazolyum bromür (MDDIMBr) ve 1-metil 3-tetradesil imidazolyum bromür (MTDIMBr) tuzlarının ekstraktant olarak solvent ekstraksiyon tekniğinde kullanılması ile asidik sulu çözeltilerden geri kazanımı incelenmiştir. V5+'in ekstraksiyonuna etki eden ekstrakstant konsantrasyonu, besleme fazı pH'ı, faz oranı, ekstraksiyon süresi, 4-(2-piridilazo) rezorsinol (PAR) konsantrasyonu, sıyırma çözeltisi türü ve sıyırma çözeltisi konsantrasyonu parametreleri belirli aralıklarda incelenmiş ve optimize edilmiştir. Optimum şartlarda yabancı iyon etkisi ve başlangıç V5+ iyonu konsantrasyonunun etkisi çalışılan asimetrik imidazolyum tuzları için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal and the recovery of the V5+ with 3-dodecyl 1-metyl imidazolium bromide (MDDIMBr) and 1-metyl 3-tetradecyl imidazolium bromide (MTDIMBr) salts as extractants from acidic aqueous solutions were investigated. The parameters affecting the extraction and stripping of the V5+ which are extractant concentration, feed phae pH, phase ratio, extraction time interwal, 4-(2-piridilazo) resorcinol (PAR) concentration, stripping phase type and concentration were optimized. In the optimum conditions, the effect of initial V5+ ion concentration and the effect of interferred ion were investigated.