Türk evlerinde yapı malzemeleri ve yapım teknikleri
Construction materials and techniques in Turkish houses
- Tez No: 411793
- Danışmanlar: PROF. DR. VEFA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Konut kavramı, onu yapan uygarlığın tarihsel ve kültürel mirasının, yaşadıkları bölgenin coğrafi koşullarının da etkisiyle sentezlenerek ortaya çıkmış en somut bileşenidir. Anadolu'nun farklı coğrafyaları üzerinde, konut yapımındabirbirinden farklı plan, malzeme ve yapım tekniği uygulanmış olsa da temelde ortaya çıkan konut kavramı ortaktır. İşte ortaya çıkan bu kavram Türk evinin temellerini oluşturmuştur.Bu çalışmada en eski dönemlerden başlanarak Türk evinin oluşum süreci incelenmiş ve bu doğrultuda Türk evi, yapı malzemeleri ve yapım teknikleri yönünden altı ana başlık altında ele alınarak incelenmiştir.Birinci bölümde, yerleşme öncesi dönem ve yerleşme dönemi ele alınarak, Türk evinin tarihsel gelişim süreci anlatılmıştır.İkinci bölümde, evlerin oluşumuna etki eden kavramlar coğrafi, tarihi ve sosyal özelliklerine göre incelenmiştir.Üçüncü bölümde, evlerin meydana getirilmesinde yararlanılan projelendirme yöntemleri araştırılmış ve bu yöntemlerin gelişim süreci işlenmiştir.Dördüncü bölümde, evleri oluşturan mekanlar ele alınmıştır.Beşinci bölümde, evlerin yapımında kullanılan yapı malzemeleriincelenmiştir.Altıncı bölümde ise, çalışmanın içeriğini oluşturan evleri meydana getiren yapı elemanları ve bu yapı elemanlarının yapım teknikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concept of house, which is the most important component of historical and cultural heritage of civilization whom build the house and also is effected from the geographical conditions of where the civiliations lived. In different part of Anatolia, even the applied plans, construction materials and techniques are different from eachother while building a house, fundamentally the formed concept of house was common. Thus the Turkish houses are based on this concept.In this thesis, the development period of Turkish houses was investigated from the earliest time for this purpose Turkish houses? materials of construction and construction techniques were discussed in six chapters.In the first chapter, pre-settlement and post-settlement periods and also historical development periods of Turkish houses were mentioned.In the second chapter, concepts that influenced formation of houses, were indicated by means of geographic, historic and social characteristics.In the third chapter, methods of project desining upon which were practised during construction of houses and their development process was discussed.In the fourth, rooms where comprise of houses were noted.In the fifth chapter, construction materials used in Turkish houses wereinvestigated.In the sixth chapter, construction components of the houses subject of this thesis and their construction techniques were researched.