Türkiye'de alevilik: siyasal bir analiz
Alevi culture in Turkey: political analysis
- Tez No: 411804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez, Aleviliğin geçmişten günümüze olan sürecinin Türkiye özelindeki siyasal boyutunun analitik olarak incelenmesini amaçlamaktadıR.Çalışmada iki ana eksenden hareket edilmiştir. İlk olarak, tarihsel köklerle de şekillenmiş olan Aleviliği tanımlama çabasına girilmiştir. İkincisi ise, Alevilerin günümüzde siyasi anlamda dile getirdikleri talepleri ve çalıştaylar süreci incelenmiştir.Aleviler arasında dile getirilen talepler konusunda tam bir görüş birliği sağlanamamış olsa da; Aleviler, Alevi kimliğinin tanınmasını, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılmasını ya da Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Alevilerin de temsilini, zorunlu din dersinin seçimlik olmasını yada Aleviliğe ilişkin bilgiler de içermesini ve cem evlerinin ibadethane olarak resmi makamlarca kabulünü istemektedirler. Bu çerçevede, çalışmada Alevi talepleri ve çalıştaylar sürecindeki görüşmeler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis of this work is to review the culture of the Alevi group, to analyse the political dimension from the past until today.This report, comprises of two main areas. First to, describe the Alevi culture and how history has shaped the culture. Secondly, the people whom follow the Alevi culture, to evaluate their demands in the political sector and their work in regards to their demands.Even though there are demands from the Alevi culture, within themselves they have not determined exactly what their main goals are. Their main demands as previously mentioned are; acknowledgement of the Alevi identity for the department of religious affairs to be removed from the political affairs or for a Alevi representative to be accepted; in public or private schools the compulsory religion lessons to be voluntary or to teach children about the Alevi culture as well; and for their congregation homes to be formally recognized as their religious sanctuary as how Cami?s are. In this perspective, Alevi culture and their place in the society is always in topic and open for discussion.