Geniş optik sinir başı çukurluğu ve normal görme alanı olan olgularda optik sinir başının heıdelberg retina tomografisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of optic nerve head with heidelberg retina tomography in eyes with large optic nerve head cup and normal visual field.
- Tez No: 411837
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN İZGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Standart görme alanı normal ve optik sinir başı çukurluğu 0.4 ve üzerinde olan hastaların Heidelberg Retina Tomografisi, ile değerlendirilmesi Yöntem ve gereç: Optik sinir başı çukurluğu fizyolojik görünümlü ve Humphrey perimetresinin (750 model) 30-2 eşik testiyle yapılan standart görme alanları normal olan 32 hastanın 64 gözü çalışmaya alındı. Bütün olguların santral kornea kalınlıkları (SKK) ve Goldmann Aplanasyon tonometresi ile göz içi basınçları (GİB) ölçüldü. Optik sinir başı (OSB) analizinde konfokal laser tarayıcı oftalmoskop (Heidelberg Retina Tomografisi, HRT, software version 1.01 ) kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 44.25+14.0 yıldı. Ortalama SKK değeri 558.33+33.27 mikronmetreydi. Ortalama GİB değeri 16.15+2.42 mmHg idi. HRT sonucuna göre gözler OSB glokom ve normal çıkanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. 64 gözün optik sinir başı analizi sonucu değerlendirildiğinde 32 göz glokom (%50), 30 göz ise normal (%50) bulundu. Mann Whitney U ile incelendiğinde C/D oranı arttıkça HRT' nin olguları glokom olarak değerlendirme olasılığının arttığı görüldü Sonuç: HRT ölçüm sonuçlarına göre, normal çıkan gruptaki gözlerin glokom çıkan gruptaki gözlere göre C/D oranları anlamlı olarak daha azdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate optic nerve head (ONH) topographic measurements with Heidelberg Retina Tomography in eyes with large ONH cup (C/D ratio:> 0.4), normal standard visual field and normal IOP Methods: Sixty-four eyes of 32 patients with physiologic large cups and normal standard visual fields were included in the study. The white-on-white visual fields (program 30-2) were obtained with Humphrey perimeter (Model 750). Intraocular Pressure (IOP) and Central Corneal Thickness (CCT) was measured with Goldmann applanation tonometer and ultrasonic pachymeter respectively. HRT with the software version 1.01 was used to evaluate the ONH topographic measurements Results: The mean age of patients were 44.25+14.0 years. Mean CCT was found 558.33+33.27µm. Mean IOP of the patients was 16.15+2.42 mmHg. We evaluated 32 eyes as normal (group 1) and 32 eyes as glaucoma (group 2) according to ONH analysis with HRT. Strong correlation was found between C/D ratio and glaucoma group with Mann Whitney U statistical analysis.