Deneysel spinal kord travma modelinde rituksimabın nöroprotektif etkisinin immünhistokimyasal ve elektron mikroskobik yöntemlerle incelenmesi
The neuroprotective effects of rituximab in experimental spinal cord injury model: an immunohistochemical and electronmicroscopic study
- Tez No: 411890
- Danışmanlar: UZMAN ERGÜN DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Spinal kord hasarlı (SKH) olguların yaklaşık yarısında sebep trafik kazalarıdır ve ciddi morbiditeye neden olmaktadır. SKH‟nın tedavisine yönelik çalışmalar özellikle travma sonrası sekonder mekanizmaları önlemeye yöneliktir ve bugüne kadar pek çok farmakolojik ajan denenmiştir. Ancak tüm bunlara karşın etkin bir ilaç klinik kullanıma girememiştir. Son yıllarda bir sekonder mekanizma olan nöroinflamasyon konusunda yapılan çalışmalar dikkati çekmektedir ve SKH‟da antiinflamatuar ajanların, nörolojik iyileşmede anlamlı katkı sağlayabileceği öngörülmüştür. Pek çok otoimmün nörolojik hastalıkta görülen nöroinflamatuar mekanizmalara benzer şekilde, SKH sonrası nöral dokuda B-lenfositlerin ilk haftada lezyon bölgesinde görüldüğü ve müteakip olarak salınan IL-1, IL-6 ve TNF-α gibi sitokinlerin lezyon bölgesindeki sitotoksik hasarda rol oynadığı gösterilmiştir. Bu çalışmada klip kompresyonu ile sıçan SKH modelinde, bir monoklonal antikor ajan olan rituksimabın, antiinflamatuar etkisinin nöroprotektif olup olmadığı araştırıldı. İnflamatuar sitokinlerden IL-1β, IL-6 ve TNF-α‟ya spesifik antikorların dışında, B-lenfosit işaretleyicisi olan CD20 antikoru ile immünhistokimyasal ve elektron mikroskobik inceleme yapıldı. Materyal ve Metot Bu çalışmada 24 adet Wistar-albino erkek sıçan kullanıldı. 1. grupta 8 adet sıçana laminektomi yapıldı. 2. grupta 8 adet sıçana laminektomi sonrası 1 dakika klip kompresyonu ile SKH oluşturuldu. 3. grupta SKH oluşturu1ması sonrası rituksimab tedavisi verildi. Bu gruba rituksimab 0. gün (travma ile eş zamanlı), 3. gün ve 5. gün 55 intraperitoneal olarak toplam 3 doz uygulandı. Sıçanlar 7. günün sonunda sakrifiye edildi. Perfüzyon sonrası SKH‟lı doku örnekleri alındı. Tespit sonrası ELISA kiti kullanılarak IL-1β, IL-6, TNF-α ve CD20 antikorları ile immünhistokimyasal ve elektron mikroskobik olarak incelendi. Bulgular Elektron mikroskobik incelemede özellikle otofagozomların yoğun olarak gözlendiği fagositik süreçte oligodendrositlerden zengin bulgular SKH‟lı doku örneklerinde hakimdi. SKH‟nın oligodendrositlerde fagositik hücrelere transformasyonunu hızlandırdığı belirlendi. Rituksimab tedavisi ile SKH sonrası görülen miyelin dejenerasyonuna ait bulgularda iyileşmeye ek olarak oligodendrositlerin normal yapıda oldukları gözlendi. Bu bulgu, rituksimab uygulamasının fagositik süreci baskıladığını, ancak miyelinli sinir rejenerasyonunda yetersiz kaldığını göstermiştir. İmmünhistokimyasal incelemede SKH‟lı doku örneklerinde TNF-α ekspresyonunun arttığı ve rituksimab uygulaması sonrası tamamen baskılandığı saptandı. Ayrıca rituksimab tedavisi ile SKH‟lı grupta nöral dokuda CD20 ekspresyonunda azalma ilacın nöral dokuda B-lenfosit invazyonuna etkili olduğunu gösterdi. Ek olarak IL-1β ve IL-6‟nın travma ile glial destek hücrelerinde ekspresyonunun arttığı ancak rituksimab tedavisiyle herhangi bir değişiklik oluşmadığı gözlendi. Sonuç SKH‟da, özellikle oligodendrositlerde belirgin olmak üzere tüm nöronal ve glia hücrelerinde TNF-α ekspresyonunun arttığı ve rituksimab uygulaması ile ise tamamen baskılandığı saptandı. Ayrıca rituksimab tedavisi ile SKH‟lı grupta görülen CD20 ekspresyonunda azalma, hem nöronal hem de nöronal olmayan destek dokuda saptanmış olup bu nöral iyileşme ile ilişkili olabilir
Özet (Çeviri)
Traffic accident is the most frequent reason for spinal cord injury (SCI). Morbidity of SCI is a major social and medical problem. Studies against treatment of SCI mainly focus on prevention of secondary mechanisms after SCI and many pharmacological agents were under trial. Despite all these advancements, a definitive treatment agent for SCI was not provided yet. Neuroinflammation is a major secondary mechanism after SCI. Studies within the last decade focus on antiinflammatory agents and these agents were accepted to be beneficial for neural healing. B-lymphocytes were noted at the injury site within the first week after SCI and subsequent secretion of cytokines like IL1, IL6 and TNF-α play a major role in cytotoxic cell damage. This mechanism was similar to neuroinflammatory cell damage which is a significant mechanism for autoimmune neurological diseases. In this study, we investigate anti-inflammatory and effects of rituximab, a new generation monoclonal antibody agent, on rat SCI with clip compression. Rituximab was presumed to be neuroprotective and specific antibodies (ELISA) against CD20, a marker for B-lymphocytes, were studied with electronmicroscope and immunohistochemistry. Specific antibodies against cytokines like TNF-α, IL-1β and IL-6 were also studied. Material and Methods 24 male Wistar albino rats were used for the study. Rats were divided into 3 groups at random and 8 rats in group 1 (sham) were subjected to thoracic laminectomy. Clip compression of thoracic spinal cord was performed on 8 rats for 1 minute in group 2. Eight rats in group 3 were subjected to same clip compression and 57 three separate intraperitoneal rituximab administration on days 0, 3 and 5 in the third group. Rats in all 3 groups were sacrified on day 7 after perfusion and spinal cord samples were collected from the injured cord segment. Antibodies against IL-1β, IL- 6, TNF-α and CD20 were studied with ELISA method together with electronmicroscopic analysis. Results Oligodendrocytes at phagocytic stage were noted with characteristic cytoplasmic autophagosomes on spinal cord sections. This was thought to be due to increased phagocytic transformation of oligodendrocytes. Degenerative findings of myelin after SCI were markedly improved and oligodendrocytes were almost normal in appearance in group 3 under rituximab treatment. This finding showed rituximab to suppress phagocytic stage but still inefficient for regenerative phase. TNF-α expression was markedly increased in rats subjected to SCI and suppressed after rituximab treatment. Decreased CD20 expression was a prominent finding in rats under rituximab therapy and this finding showed the drug was effective in suppression of B-lymphocyte invasion. Furthermore, expression of IL-1β and IL-6 were increased in glial cells without significant change after rituximab administration. Discussion and Conclusion TNF-α expression was augmented at the level of SCI particularly in oligodendrocytes as well as both neuronal and glial cells. These findings were suppressed after rituximab administration. Besides, rituximab reduces CD20 expression both in neuronal and supportive glial cells which may be related to neural healing