Farklı kan gruplarına sahip sağlıklı kişilerde lipit profili, paraoksonaz 1 (pon1) ve arilesteraz aktivitelerinin değerlendirilmesi
Assessment of lipid profile, paraoxonase 1 (pon1) and arylesterase activities in healthy individuals with different blood types
  1. Tez No: 411891
  2. Yazar: HATİCE EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada amacımız ateroskleroz gelişiminde rolü olan Paraoksonaz/Arilesteraz enzimleri ve lipit düzeylerinin ABORh kan gruplarıyla ilişkilerinin olup olmadığını tespit etmektir. Yöntem: Çalışmamızda ABO ve Rh kan grupları sistemi baz alınarak toplam 8 farklı kan grubu oluşturuldu. Her bir kan grubundan 20 kişi alındı. Serum paraoksonaz ve arilesteraz aktiviteleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. Serum total kolesterol, trigliserit, düşük yoğunluklu lipoprotein(LDL), yüksek yoğunluklu lipoprotein(HDL) ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein(VLDL) kolesterol düzeyleri biyokimya otoanalizörü kullanılarak kolorimetrik olarak çalışıldı. Bulgular: Çalışmamızda ABO kan grupları; Paraoksonaz enzim düzeyi açısından karşılaştırıldığında O kan grubunda; A ve B kan gruplarına göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p:0,036), Arilesteraz enzim düzeyleri açısından karşılaştırıldığında O kan grubunda AB kan grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p:0,021). Bütün kan grupları arasında ise LDL Kolesterol ve Total Kolesterol düzeyi açısından karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmamıştır. HDL kolesterol düzeyi açısından kıyaslandığında AB kan grubunda A kan grubuna göre anlamlı olarak düşük bulunmuştur (p:0,020). Rh kan grupları; Lipit parametreleri ve Paraoksonaz/Arilesteraz enzim düzeyleri açısından kıyaslandığında, Rh(-) kan grubunda Rh(+) kan grubuna göre Trigliserit ve VLDL kolesterol düzeyi açısından anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p0,05). Sonuç: O kan grubunda Paraoksonaz enzim düzeyinin anlamlı olarak yüksek bulunması ve trigliserit düzeyinin anlamlı olarak düşük bulunması bu kan grubuna sahip kişilerin koroner arter hastalığı(KAH) açısından düşük riskli grupta olabileceklerini düşündürmektedir. Bununla birlikte, daha detaylı ileri çalışmalarla bu sonuçların teyit edilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to determine whether there is a relationship between ABO/Rh blood groups and paraoxonase / Arylesterase enzyme activities and lipid levels which play an important role in the development of atherosclerosis. Methods: In our study eight different blood groups were taken regarding to ABO and Rh blood group system. Each group consisted of 20 participants. Serum paraoxonase and arylesterase activities were measured spectrophotometrically. Serum total cholesterol, triglyceride, LDL, HDL and VLDL cholesterol levels were measured by the colorimetric methods in a biochemical autoanalyzer. Findings: In our study ABO blood groups when compared in terms of paraoxonase enzyme activity, in O blood group it was significantly higher than those of the A and B blood groups (p:0,036), In O blood group arylesterase enzyme activities were significantly higher than that of the AB blood group (p:0,021). There was not significant difference found in terms of LDL cholesterol and Total cholesterol levels among the all blood groups. In AB blood group HDL-cholesterol levels were significantly lower than that of the blood group A (p:0,020). When Rh blood groups were compared in terms of lipid parameters and Arylesterase/Paraoxonase enzyme activities, Rh(-) blood group was found to have significantly higher levels of Triglyceride and VLDL cholesterol levels than Rh(+) blood group (p0,05). Results:In blood group O, significantly higher paraoxonase enzyme activities and significantly lower triglycerid levels suggest that people with this blood group could be in a lower risk group in terms of coronary artery disease. However, these results needs to be confirmed by further comprehensive detailed studies.