Hazır giyim işletmelerinde yeni ürün geliştirme faaliyetlerinin önemi ve pazara etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 41192
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUBA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Hazır Giyim sektörünün geniş hacimli ve dinamik bir pazara sahip olması ile birlikte sürekli değişen tüketici zevkine, günün ihtiyaçlarına hitap edebilmek ve zamanı yakalayabilmek için aktif bir ürün pazarlama ağının sağlanması gerekmektedir. Bunu da ancak ucuz girdiler ve kaliteli malzemenin kullanımı ile yeni ürünlerin geliştirilmesi sağlayabilir. Bugün artık ünlü modacıların yanısıra, gelişmiş ülkelerde bulunan Hazır Giyim işletmeleri kendi koleksiyonlarım hazırlayarak ve kendi modalarını üreterek, katma değeri daha yüksek ürünler satar duruma gelmişlerdir. Bu sebeple, bu araştırmada Türk Hazır Giyim işletmelerinde yeni ürün geliştirme faaliyetleri ve yeni ürünlerin pazardaki etkisi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmaya giriş bölümüyle başlanmış ve ikinci bölümde kavram sal çerçeve ve literatür bilgilerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın planlanması ve yürütülmesine te mel olan metot ve metaryel açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, Hazır Giyim işletmelerinde yeni ürün geliştirme faaliyetlerini, önemini ve pazara etkisini ortaya koymak amacıyla uygulanan anket sonucu elde edilen verilerin tartışılması ve değerlendirilmesine yer verilmiş, elde edilen veriler marjinal tablolara dökülerek, gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise araştırma sonucu elde edilen işletmelerin yeni ürün geliştirme anlayışı, faaliyetleri ve yeni ürünün pazara etkisi ile ilgili bulgular doğrultusunda bir sonuca varılmış ve Hazır Giyim işletmelerine bu konularla ilgili bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Although, the ready-made Clothes sector has a wide-sized and dynamic market, it must also correspond both the continiously changing tastes and the daily needs of the consumers. This can be achieved only by developing new products by using high quality materials. Today, in addition to the famous stylists, the ready-made clothes administrations of the developed countries from their own fashion by marketing hing quality products which have high appendage values. Because of this reason, the activities of developing new products in Turkish Ready-Made Clothes Administrations, and the effects of these ac tivities on the market are brought up in this research. In the beginning of this research there is an introduction and in the second part there is a conceptual frame and some liteal informations. The third part is made up of the methods and materials which are used to plan and propose the research. In the fourth part I gave place to some inquiries about the subject of my research; and their results are analyzed statistically on marginal pic tures. In the last part the view of developing new products of same admi nistrations and their activities on this subject are analyzed and some sug gestions are presented to the Ready-Made Clothes Administrations.