Düşük ejeksiyon fraksiyonu ve/veya pulmoner hipertansiyonu olan kalp kapak cerrahisi uygulanan hastalarda levosimendan etkinliği
Effecti̇veness of levosi̇mendan in low ejection fraction and/or pulmonary hypertension with heart valve surgery
- Tez No: 411968
- Danışmanlar: DR. FERİT ÇİÇEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kardiyak cerrahi yapılan kapak hastalarında pulmoner hipertansiyon ve düşük ejeksiyon fraksiyonu postoperatif dönemde prognozu belirleyen önemli faktörlerdendir. Bu çalışmamızda kalp kapak cerrahisi planladığımız düşük ejeksiyon fraksiyonu ve/veya ciddi pulmoner hipertansiyonu olan ve KPB'tan çıkarken sorun yaşayabileceğimizi düşündüğümüz hasta grubuna, levosimendan tedavisi uygulayarak, levosimendanın etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Levosimendan verilen ve verilmeyen (kontrol) iki grup hastaya preoperatif olarak termodilüsyon katateri takılarak bazal CO, CI, SVR, PVR, PAP'ları ölçüldü. Levosimendan 12 μg/kg 10 dakika süreyle yükleme dozunda ve 0,1 μg/kg/dk 24 saat infüzyon tedavisi olarak verildi. Levosimendan yükleme dozunu takiben (kontrol grubunda eş zamanlı) 15 dakika sonra 2. , 6. saatte 3. , 12. saatte 4. , 24. saatte ise son ölçümler alındı. Tüm hastalar preoperatif ve postoperatif olarak ekokardiyografi ile değerlendirildi. Elde edilen değerlerin istatistiki analizi yapıldı. Levosimendan uygulanan hastalarda 24. saatin sonunda kardiyak outputta ve kardiyak indekste istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptandı. Levosimendan verilen grupta 24. saatin sonunda pulmoner arter basıncında belirgin bir düşüş izlenmekle beraber kontrol grubunda ki düşüş istatistiksel olarak anlamlı değildi. Bu sonuçla beraber pulmoner vasküler rezistans değerlerinde de 24. saatin sonunda levosimendan lehine kayda değer bir düşüş izlenmiştir. Sistemik vasküler rezistans değerleri hem levosimendan grubunda hem de kontrol grubunda belirgin düşüş göstermiştir. Mortalite ve morbidite sonuçları her iki grupta benzer olarak bulunmuştur. Bununda nedeninin hasta sayısının az olmasına bağlı olabileceğini düşündük. Hasta sayılarının daha fazla olduğu daha geniş çalışmalarda, bu hasta gruplarında levosimendan'ın klinik sonuçlara yansıyan olumlu etkilerinin daha net olarak ortaya çıkabileceğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Pulmonary hypertension and low ejection fraction are important factors in determining prognosis in the postoperative period in cardiac surgery patients with valvular disease. In this study, we aimed to evaluate the efficacy of levosimendan in patient group with low ejection fraction and / or severe pulmonary hypertension whom we consider we could have problems while weaning from CBP. Basal values of CO, CI, SVR, PVR, PAP with were measured with thermodilution catheter in preoperative patients which Levosimendan given and not given (control) group. Levosimendan was given in 12 mg / kg loading dose in 10 minutes and 0.1 g / kg / min as an infusion therapy for 24 hours. Following the loading dose of levosimendan (synchronous in control group) 15 minutes after 2nd, at 6th hour 3rd, at 12th hour 4th, and at 24th hour final measurement were taken. All patients were evaluated with echocardiography preoperatively and postoperatively. The values were taken to statistical analysis. Statistically significant increase were measured in cardiac output and in cardiac index at the end of 24 hours in patients treated with levosimendan. At the end of 24 hours in the group treated with levosimendan significant decreases in pulmonary artery pressure were observred whereas not statistically significant decrease in the control group. Along with this result, a significant fall in pulmonary vascular resistance value was observed favoring levosimendan at the end of the 24 hours. Systemic vascular resistance value has declined markedly in both group. Mortality and morbidity results were similar in both groups. We thought that the cause of this similarity may be due to the small number of patients. We think that studies with larger number of patients may reflect the positive impact of levosimendan on the clinical outcome more clearly.