Larenks ve hipofarenks karsinomlu hastalarda boyun metastazında ekstrakapsüler yayılımı etkileyen faktörler
Factors affecting extracapsular spread in neck metastasis in patients with laryngeal or hypopharyngeal carcinoma
- Tez No: 411969
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEMİH ÖNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Ülkemizde Sağlık Bakanlığı verilerine göre; larenks kanseri dördüncü en sık görülen kanser türüdür. Kanser tedavisinde erken tanı ve tedavinin önemi bilinmektedir.Larenks kanserinde bir çok prognostik faktör bildirilmesine karşın, rekürrens ve sürviyi etkileyen en önemli porgnostik faktör servikal lenf nodu metastazı olması ve zaman içinde bu metastatik hastalığın ekstranodal hale gelmesidir. Ekstrakapsüler yayılım ameliyat esnasında gözle görülebilecek şekilde makroskopik olabilir; prevertebral fasyaya, karotise veya cilde fikse kitle ile karşımıza çıkabilir ya da mikroskopik olabilir.Bu çalışmada larenks ve hipofarenks skuamöz hücreli kanserlerindeki servikal lenf nodu metastazında ekstrakapsüler yayılım insidansı ve bununla ilişkili klinik ve patolojik faktörler araştırılmıştır. Çalışmaya Temmuz 2001 ile Ekim 2006 tarihleri arasında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3.KBB kliniğinde skuamöz hücreli larenks ve hipofarenks kanseri nedeniyle larenjektomi ve boyun diseksiyonu uygulanmış hastalar alındı.
Özet (Çeviri)
Laryngeal cancer is the fourth common cancer in our country according to statistics of Ministry of Health. Early diagnosis and treatment is important in the management of cancer. There are reported various prognostic factors in laryngeal cancer. However, extracapsular spread is the most important prognostic factor that associated with recuurence and survival in patients with laryngeal carcinoma. Extracapsular spread can be either microscopic or macroscopic. Microscopic extracapsular spread can be recognized during surgery as a mass fixed to the prevertebral space, carotid artery or skin. In this study, incidence of extracapsular spread and, relationship between extracapsular spread and clinico-pathologic factors in squamous cell carcinoma of the larynx and hypopharynx are investigated. Patients who underwent laryngectomy and combined neck dissection for laryngeal or hypopharyngeal carcinoma between July 2001 and October 2006 at Izmir Ataturk Trainig Research Hospital were included in this study.