Sanayi işletmelerinin yatırım kararları ve bu kararlarda uygulayacakları yapılabilirlik metodları
  1. Tez No: 41217
  2. Yazar: SERDAR İŞERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİNÇ ÜRETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
2/1 ÖZET“Sanayi İşletmelerinin Yatırım Kararlan ve Bu Kararlarda Uygulayacakları Yapılabilirlik Metodları”başlıklı bu çalışma, korumacılığın azaltıldığı, gümrük duvarlarının gittikçe aşağı çekilerek yerli sanayimizin Dünya devleri ile rekabete zorlandığı günümüzde, sanayi işletmelerimize yatırımlarının değerlendirmelerinde kullanabilecekleri, sadece finansal verilere bağımlı olmayan, yatırımlarının içinde bulundukları pazarı da ele alarak işletmeleri ile bir bütün olarak değerlendiren tekniklerin kazandırılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçtan yola çıkılarak yapılan bu çalışmanın kapsamı bölümler itibariyle şöyledir. Birinci bölümde, yatırım projesinde karar aşamasına kadar olan süreçte, uygulanacak yatırım öncesi çalışmalarının kapsam ve boyudan ile literatürde bilinen klasik yatırım değerlendirme metodlan, 'Finansal Analizler' ve 'Yatıran Karlılık Analizleri' başlıkları altında toplanarak incelenmiştir. Finansal analizler başlığı altında 'Likidite ve Sermaye Yapısı Analizleri', yatırım karlılık analizleri başlığı altında ise, 'Basit Karlılık Oram', 'Geri ödeme Süresi', 'Net Bugünkü Değer', 'Karlılık Endeksi', ve 'İç Verim Oram' yöntemleri incelenmiştir. İkinci bölümde risk faktörünü yatırım değerlendirilmesinde dikkate alan yöntemler, 'Başabaş Analizi', 'Yatırımın Risk Derecesine Göre İskonto Oranının Farklılaştırılması', 'Yatırımın Sağlayacağı Nakit Girişlerinin Risk Faktörüne Göre Düzeltilmesi', 'Geri Ödeme Kuralı', 'Risk Faktörünün Olasılık Dağılımı Yaklaşımı ile Dikkate Alınması', 'Risk ve Belirsizlik Koşullarında Yatırım Değerlendirilmesi Metodları' başlıkları altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde işletmelerin sahip oldukları kaynakların kısıtlılığından yola çıkarak, sermaye kısıtlılığı altında yatırım değerlendirilmesi ve rasyonel sermaye yatıran seçenekleri araştırılmıştır. Sermaye kısıtının tek veya birden fazla dönem olduğu2/2 durumların incelendiği bu bölümde, Net Bugünkü Değer ve İç verim Oranı yöntemlerinin hangi koşullarda farklı sonuçlar verdiği incelemiştir. Dördüncü bölümde ülkemizin içinde bulunduğu kronik enflasyon sorunundan yola çıkarak, enflasyon koşullarında yatırım kararlan alınırken çözülmesi gereken sorunlar, enflasyonun yatırım analizleri ve yatırım kararları üzerine etkileri ve enflasyonun proje değerlendirilmesinde yarattığı sorunlara karşı firmalarca alınabilecek önlemler incelenmiştir. Beşinci bölümde ise, sanayimizin teknolojileşme yarışında olduğu bu süreçte, klasik değerlendirme telcniklerinin teknoloji yatırımlarının bütün faydalarını kavrayamadığı gerçeğinden yola çıkarak, bu metodlann bir adım önüne geçebilecek tekniklerin varlığı araştırılmıştır. Bu kapsamda çeşitli yazarlar tarafindan öne sürülen teknikler incelenerek bunların uygulanabilirliği ve zayıf kalan noktaları araştırılmıştır. İncelenen teknikler ana başlıkları ile, 'Genişletilmiş Finansal Analiz Kavramı', 'Rekabet Avantajı Kavramı', 'Stratejik Olarak Geliştirilen Finansal Analiz Modeli' ve 'Statejik Maliyet Yönetimi Kavramı' dır. İncelenen değerlendirme teknikleri arasında, yatırımdan kaynaklanacak faydaların açık bir şekilde incelendiği, gelişmiş üretim teknolojilerinden yola çıkarak türetilmiş, firmayı hem kendi içinden ve hem de içinde bulunduğu pazar açısından inceleyen Statejik maliyet yönetimi kavramının, en gelişmiş model olduğu anlaşılmıştır. Bundan sonra, altıncı bölümde, savunma sanayiinde faaliyet gösteren bir kuruluşun yapmak istediği, fakat işletme yönetimince klasik tekniklerle değerlendirilerek yapılamaz sonucuna varılan bir yatırım projesi incelenmiştir. Daha önce yapılacağı birim açısından ele alman bu yatırım projesi, klasik yöntemle tekrar incelendikten sonra, kuruluş hammadde tedarikçisinden ürünü sattığı müşterisine kadar bir bütün olarak ele alınmış ve Stratejik Maliyet Yönetimi kavramı ile yatırım projesi tekrar değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, yatırımdan kaynaklanan faydalarla yatırımın yapılabilir olduğu ve işletme yönetiminin projeyi reddetmekle yıl bazında büyük miktarlar tutan yatırımdan kaynaklanan faydalan dikkate almadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
2/1 Summary In these days which protectionism is lessened and custom walls are lowered to force our domestic industry to compete with the World giants, this study named“Industrial Organizations' Investment Decisions And Feasibility Methods That They Can Apply”is prepared in order to acquire our domestic industry feasibility techniques that are not relying solely on financial data input, but assessing their investments entirely with their organization and the market they operate. Having the purpose mentioned above, the content of this study is as follows. In the first chapter, pre-investment study's contents, dimensions and investment evaluation methods that are well known in literature are investigated under the headings of“Financial Analysis”and“Investment Profitability Analysis”. Under the heading of financial analysis, 'Liquidity' and 'Capital Structure Analysis' and under the heading of investment profitability analysis 'Simple Profitability Ratio', 'Payback Period', Net Present Value', 'Profitability Index' and 'Internal Rate Of Return' subjects are investigated. In the second chapter, methods that involve risk factor in investment evaluation are investigated under the headings of 'Break Even Analysis', 'Differentiating The Discount Ratio According To The Risk Degree Of Investment', 'Adjusting The Cash Flows According To The Risk Factor', 'Payback Rule', 'Consideration Of Risk Factor With Probability Distribution Approach' and 'Investment Evaluation Methods Under Risk And Uncertainty Conditions'. At the third chapter, emerging from the fact that organizations have limited resources, investment evaluations under restricted capital and rational capital investment opportunities are investigated. In this chapter, one term and multiple term capital restrictions and conditions in which Net Present Value and Internal Rate Of Return2/2 give different solutions, are investigated. At the fourth chapter, emerging from our country's chronic inflation problem, problems that needs to be solved under the inflation conditions during investment decisions, inflation's effects on investment analysis and investment decisions and precautions that can be held against problems created by inflation in project evaluation are investigated. At the fifth chapter, in the period which our industry is in technology race, emerging from the fact that classical evaluation techniques can not capture all of the benefits of technological investments, techniques that can shift one step in front of classical evaluation methods are sought. In this scope, several techniques put forwarded by several authors, their applicability and weakness are investigated. These techniques are named as follows; 'Expanded Financial Analysis Framework', 'Competitive Advantage Framework', 'Strategically Augmented Financial Analysis Framework' and 'Strategic Cost Management Framework'. Among these evaluation techniques, it is understood that Strategic Cost Management Framework is the most sophisticated one which is derived from sophisticated production technologies and investigates the benefits from the investment explicitly; assessing the company both within the firm and externally in its market positioning. After this, at the sixth chapter, an investment project, evaluated by a company which is performing in defense industry, but found to be unfeasible by the management of this company by using classical evaluation techniques is re investigated. This investment project was first evaluated by the company, considering only the unit it will be made and then, in this study, it is re-evaluated first using the classical techniques. Then, the company is considered as a hole from its raw material supplier to its customer and using Strategic Cost Management Framework the investment project is re-evaluated. After this evaluation, it is concluded that, the investment is feasible by the benefits resulting from it and by rejecting the project, the company management is not taken into account big amounts of the benefits, resulting from this investment.