Ahlaki ikilem yaklaşımına dayalı öğretimin öğrencilere adil olma değerinin kazandırılma etkisi: Yedinci sınıf örneği
Effect of di̇lemma based on moral reasoni̇ng at able to bri̇ng be fai̇r values: Example of seven grade
  1. Tez No: 412183
  2. Yazar: BURCU KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSOY AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, ahlaki ikilem yaklaşımına dayalı öğretimin öğrencilere adil olma değerinin kazandırılmasına etkisini belirlemektir. Ayrıca bu çalışma adil olma değerine ilişkin öğrenci görüşleri de alınmıştır. Araştırma, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Şahidi Ortaokulu'nda okuyan yedinci sınıf öğrencilerinden A ve B şubelerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deney grubu öğrencilerine ahlaki muhakeme yaklaşımına dayalı ikilemlerle adil olma değerinin kazandırılmasına yönelik öğretim tekniği uygulanırken, kontrol grubu öğrencilerinde var olan eğitim süreci devam ettirilmiştir. Her iki gruba da Adil Olma Ölçeği, Ahlaki İkilem Testi uygulanmış, deney grubuna ise bunlara ek olarak Görüşme Formu da verilmiştir. Araştırmanın verilerinin çözümlenmesinde t- testi ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre ahlaki muhakeme yaklaşımına dayalı ikilemlerle değer öğretimi yapılan deney grubunun, var olan sürecin sürdürüldüğü kontrol grubuna göre değerleri içselleştirme konusunda daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is determine to effect of dilemma based on moral reasoning at able to bring be fair values. Besides, The Study also cover views on student about being fair values. Research has been carried out by seven grade students of Şahidi secondary at A and B department. Applying to teaching technics rely on moral reasoning dilemma towards gaining be fair value to experimantal group students of study, current education process is sustained by control group student. Be fair scale, moral dilemma quiz is applied, and given interview form an addition to these to experimental group. T-test and content analysis is used at analysis of data. According to conclusion of study, value teaching with dilemma rely on moral reasoning approaching is done to experimental group, and according to control group, experimental group is more success about internalisation.