İşveren markası, örgütsel çekicilik ve katılma niyeti ilişkisi üzerinde aday özelliklerinin rolü
The role of applicant characteristics on the relationship between employer brand organizational attraction and intention to join
  1. Tez No: 412290
  2. Yazar: MURAT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez çalışması, adayların belirli bir organizasyona katılma niyetleri ile doğrudan veya dolaylı biçimde ilişkili olduğu düşünülen değişkenlerin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu maksatla bir askeri yüksek öğretim kurumuna başvuran 539 adaydan anket tekniği ile toplanan verilerle yapılan istatistiksel analizler sonucunda araştırma kapsamında öne sürülen hipotezler sınanmış, bir bölümü kısmen bir bölümü tamamen doğrulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre katılma niyeti üzerinde en etkili değişkenlerin örgütün çekiciliği ve kurumsal itibarı olduğu tespit edilmiştir. İşveren markasının manevi fayda boyutunun, örgütsel çekiciliğin en bariz yordayıcısı olduğu ve bu etki üzerinde adayın sosyo-ekonomik seviyesi ve akademik başarısının düzenleyicilik rolünün bulunduğu tespit edilmiştir. Örgütsel çekicilik ve katılma niyeti arasındaki ilişki üzerinde akademik başarının ve ailede aynı mesleğin yapılmasının düzenleyicilik etkisi görülmüştür. Ayrıca, kurumsal itibarın kuruma katılma niyeti üzerindeki etkisinde örgütsel çekiciliğin kısmi aracılık rolünün olduğu bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : İşveren Markası, Örgütsel Çekicilik, Katılma Niyeti, Kurumsal İtibar, Aday Özellikleri.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to examine the variables that are associated directly or indirectly with the applicants' intention to join a particular organization. For this purpose, statistical analyzes conducted using the data which was collected with a questionnaire from 539 applicants who applied to a military higher education institution. The research hypotheses were partially or completely confirmed. According to the findings, organizational attraction and corporate reputation were found as best predictors of intention to join the organization. The symbolic benefit of the employer brand was determined as the most powerful predictor of organizational attraction and moderating role of socio-economic status and academic achievement on that effect were observed. It was found that academic achievement and having a family member who engaged in the same profession variables have moderating role on the relationship between organizational attraction and intention to join organization. Also, the partial moderating effect of organizational attraction on the relationship between corporate reputation and intention to join was found. iv Keywords : Employer Brand, Organizational Attraction, Intention to Join, Corporate Reputation, Applicant Characteristics.