Hemşirelik eğitiminde farklı simülasyon yöntemlerinin öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimleri ve öz etkililik düzeylerine etkisi
The effects of different simulation methods critical thinking dispositions and self-efficacy levels of students in nursing education
  1. Tez No: 412496
  2. Yazar: PINAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERDİYE ŞENDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma; hemşirelik eğitiminde farklı simülasyon yöntemlerinin öğrencilerin eleştirel düşünme eğilimleri ve öz-etkililik-yeterlilik düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla ön test son-test kontrol gruplu deneysel tasarımlı bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, Şubat - Temmuz 2014 tarihleri arasında İstanbul Medipol Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 2. sınıfına kayıtlı 71 öğrenci, örneklemini ise araştırmaya katılmaya istekli ve gönüllü olan öğrenciler oluşturdu. Araştırma verileri,“Yapılandırılmış Öğrenci Bilgi Formu”,“California Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği(CEDEÖ)”,“Öz-Etkililik-Yeterlilik Ölçeği”,“Ameliyat Sonrası Ağrı Yönetimine İlişkin Bilgi Sınavı”,“Objektif Yapılandırılmış Klinik Sınav(OYKS)”ve“Simülasyonu Değerlendirme Anketi”kullanılarak toplandı. Verilerin analizi SPSS 21.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirildi. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalamasının 20,39±0,87 yıl, %91,5'inin kadın ve % 62,0'sinin düz lise mezunu olduğu saptandı. Öğrencilerin bulundukları gruplara göre (GYYİS, SH, Kontrol) simülasyon uygulaması öncesi ve sonrası değerlendirilen Bilgi Sınavı puanı, CEDEÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05). Örneklem gruplarına göre ÖEYÖ puan ortalamaları incelendiğinde GYYİS ve SH gruplarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken Kontrol grubunun puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu saptandı(p0,05). Sonuç olarak, simülasyon yöntemlerinin, öncelikle GYYİS ve daha sonra da SH olmak üzere hemşirelik öğrencilerinin eleştirel düşünme ve öz-etkililik-yeterlilik düzeyleri üzerine olumlu etkilerinin olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This study is a pretest-posttest with control group with experimental desing and it aims to determine the effects of different simulation methods on students' critical thinking dispositions and self-efficacy levels in nursinge ducation. While the universe of this study was composed of 71 nursing students who were studying nursing at Istanbul Medipol University from February to July 2014. The study sample consisted of among the nursing students who were willing and volunteer participate in the research Research data is collected from;“Structured Student Information Form”,“The California Critical Thinking Disposition Inventory (CCTDI)”,“Self-Efficacy Scale(SE)”,“Knowledge Exam”,“Objectively Structured Clinical Exam(OSCE)”and“Simulation Evaluation Survey”. It is determined that the mean age of the students was 20.39±0.87. According to the study groups of students (which are HFPS, SP, Control), when knowledge exam score and CCTDI average scores were evaluated in before and after the simulation, there were no statistically significant differences in groups (p > 0.05). When the SE scores were examined, mean scores of both HFPS and SP groups were no statistically significant differences and there was statistically significant lower than that SE scores of Control group (p 0.05). In a conclusion, it was determined to be positive effects of different simulation methods respectively HFPS and SP on students' critical thinking dispositions and the self-efficacy levels of nursing students.