Futbolcuların oynadıkları mevkilere göre bazı fizyolojik ve biyomotorik özelliklerinin karşılaştırılması
The compare of some physiological and biomotoric properties of football players according to position they are
- Tez No: 412641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
.Bu çalışmanın amacı futbolcuların oynadıkları mevkilere göre bazı fizyolojik ve biyomotorik özelliklerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya gönüllü olarak yaş ortalamaları (22,83 ± .1,89), vücut ağırlığı (74,30 ± .4,82) ve antrenman yaşı (11,82 ± .2,665) olan 60 sporcu katılmıştır. Sporcuların anaerobik dayanıklılıklarını belirlemek için Yo-Yo aralıklı toparlanma testi uygulandı. Sporculara ait kişisel bilgilere ulaşmak için araştırmacı tarafından kişisel bilgi formu hazırlandı. Verilerin derlenmesi ve grafikler Microsoft Excel 2010 programında yapıldı. İstatistikler IBM SPSS 21 for Windows paket programı kullanılarak yapıldı. Futbolcuların oynadıkları mevkilere göre aralarında fark olup olmadığını belirlemek için OnewayAnova testi uygulandı. Mevkilere göre anlamlı farkları belirlemek için de Tukey HSD testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to compare some physiological properties with biomotoric properties of football players in terms of position in which they are playing. Total sixty football players participiated in the study the mean age of (22,83 ± .1,89), body weight (74,30 ± .4,82) and sport years (11,82 ± .2,665) on voluntary basis. Yo-Yo Intermittent Recovery Test (level-2) was used to determine athletes's anaerobic endurance. Personal information form was prepared by researcher to get personal information regarding the participiants. MS Excel 2010 were used to arrange the data and making graphic. SPSS 21.0 for Windows package program was used to analyze the data. Oneway Anova test was used to determine whether there is difference among positions where footboll players are playing. Tukey HSD test was used to determine significant difference according to positions.