Spor genel müdürlüğü personelinin kariyer tatmini ve örgütsel vatandaşlık düzeylerinin incelenmesi
The investigation of career satisfaction and organizational citizenship levels of general directorate of sports' personnel
- Tez No: 553214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Spor, İşletme, Public Administration, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı spor genel müdürlüğü personelinin kariyer tatmini ve örgütsel vatandaşlık düzeyleri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın evrenini spor genel müdürlüğü merkez ve taşra teşkilatı çalışanları, örneklemini ise 484 (99 kadın, 385 erkek) gönüllü merkez ve taşra teşkilat çalışanı oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında kasti örnekleme yöntemi ve yüz yüze anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Organ (1988) tarafından geliştirilen, Uçanok (2008) tarafından Türkçe' ye uyarlanan ve 15 ifadeden oluşan Örgütsel Vatandaşlık Ölçeği ile Greenhaus, Parasuraman ve Wormley (1990) tarafından geliştirilen, Hofmans, Dries ve Pepermans'in de (2008) çalışmasında yer verdiği 5 ifadeden meydana gelen Kariyer Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların demografik değişkenlerinin tanımlayıcı istatistiklerinde yüzde ve frekans analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen verilerin normallik sınaması Skewness-Kurtosis değerleri aracılığıyla kontrol edilmiş ve parametrik testler kullanılmıştır. İkili karşılaştırmalar için bağımsız gruplar t-testi ve ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ve değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların örgütsel vatandaşlık düzeylerinde yaş, eğitim düzeyi, birim ve çalışılan konuma göre fark olduğu, buna karşın cinsiyet değişkenine göre istatistiksel açıdan anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Ek olarak, kariyer tatmin düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışılan birim ve çalışılan konuma göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Örgütsel vatandaşlık alt boyutları ile kariyer tatmin düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde, kariyer tatmini ile örgütsel vatandaşlığın diğerkâmlık alt boyutu arasında pozitif ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, spor genel müdürlüğü personelinin örgütsel vatandaşlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, spor genel müdürlüğü personelinin kariyer tatmin düzeylerinin artırılması onların problemlerle karşılaşan kurum çalışanlarına yardımcı olma potansiyelini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between the level of career satisfaction and organizational citizenship in terms of various variables in the personnel of the sports general directorate. The population of the research comprised of the central and provincial organization personnel of the General Directorate of Sports, and the sample consists of 484 volunteer central and provincial organization personnel. The purposeful sampling method and face-to-face survey method was used for data collection. A total of 484 participants (99 female and 385 male) were included in the current study. 15 items Organizational Citizenship Scale developed by Organ (1988) and adapted to Turkish by Uçanok (2008) and 5 items Career Satisfaction Scale developed by Greenhaus, Parasuraman and Wormley (1990) was used in the study. The descriptive statistics, Independent samples T- test, One-way ANOVA and Pearson correlation analysis was used for analyzing the data. According to the results, it was determined that there was a significant difference among age, education level, department and the position of work, whereas no significant difference was determined according to the gender variables. In addition, no significant difference in career satisfaction levels according to gender, age, level of education, department and position of employment was determined. When the relationship between organizational citizenship sub-dimensions and career satisfaction levels were examined, a positive significant relationship between career satisfaction and alturism sub-dimension of organizational citizenship was determined. As a result, it was determined that the organizational citizenship levels of the personnel of the General Directorate of Sports differed in terms of various variables. Increasing the level of career satisfaction will increase the potential of assisting to the individuals.