Yoğun bakımda takip edilen malignite hastalarının süreçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prognosis of cancer patients treated in intensive care units
  1. Tez No: 412719
  2. Yazar: GÖKHAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SUNGURTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kanser sayısı ve yaşam süresi tanı ve tedavideki gelişmelerle beraber artmaktadır. Bu artışla beraber kanser hastalarına ilişkin yoğun bakım talebi de artmaktadır. Biz bu çalışmada Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatan malignite hastalarının analizini yaparak, bu hastaların ünitemize yatış oranını, yoğun bakım süreçlerini, mortalite oranlarını ve mortaliteye etki eden risk faktörlerini ve hasta maliyetlerini değerlendirerek gözden geçirmeyi amaçladık. Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı'na bağlı Yoğun Bakım Ünitesi'ne Ocak 2012 ile Aralık 2014 tarihleri arasında yatan solid veya sistemik malignite tanılı 251 hasta, yoğun bakım hasta dosyaları ve epikrizleri ile takip formları incelendi. Yatış nedeni olarak en çok solunum yetmezliği %63,34(n=159), sepsis %16,33(n=41), kardiyak arrest %5.17(n=13) izlendi. Yoğun bakımda yatan 251 hastanın günlük maliyeti ise 186,86TL-4407,39TL arasında olup ortalama 1628,49±524,12 TL dir. Yoğun bakımda yatan malignite tanılı hastalarda mortalite oranı %89.2 olarak bulundu. Sonuç olarak yoğun bakım için değerlendirme yapılırken primer hekimi ile yoğun bakım hekimi beraber hastanın terminal dönem olup olmadığı karar verilmeli ve terminal dönem hastalara palyatif bakım desteği uygulanmalıdır. Maddi kaynak, yoğun bakım yatağı ve sağlık çalışanının bilgi, birikim ve dikkati yoğun bakımdan fayda görebilecek hastalara aktarılmalıdır. Terminal dönem maligniteli hastalara son dönemleri için şikayetleri azaltılarak ailesi ve sevdikleri ile beraber uygun ortam sağlanmış olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The number of cancer cases and mean life expectancy are increasing withimprovements of diagnosis and treatment options. This increase brings the need for anintensive care unit for cancer patients. In this study, we analyzed variables about cancer patients followed in Pamukkale University Faculty of Medicine AnestesiologyIntensive Care Unit. The variables we analyzed were: 1) admitting rate to our unit, 2) intensive care prognosis 3) mortality rates 4) risk factors affecting mortality and 5)cost per patient. ICU patient folders, epicrisis reports and follow-up documents of 251 patients withsolid or systemic malignancies who were admitted to ICU of Pamukkale UniversityFaculty of Medicine, Anestesiology Department between January 2012 and December2014 were analysed. The most common reason for admission was respiratory failure%63,34 (n=159), followed by sepsis %16,33 (n=41) and cardiac arrest %5.17 (n=13).Cost per patient per day in ICU was between 186,86TL-4407,39TL and mean cost was1628,49±524,12 TL. Mortality rate of these cancer patients was %89.2. As a result, when patients are evaluated for admission to ICU, the patient's primaryphysician and the ICU physician should reach consensus about whether they areterminal or not, and whether palliative care should be given to them. Appropriatefunding, available ICU beds and care by experienced healthcare workers should beavailable to suitable patients. Terminal cancer patients should have the best care to improve their comfort and an attractive rooms with space for the family and loved ones.