Nr-2 antikor peptidinin akut iskemik inmede tanısal ve prognostik değerinin NIHSS, GKS ile karşılaştırılması
The diagnostic and prognostic value of NR-2 peptide asntibody in acute iskemik stroke the comparison with NIHSS, GKS
- Tez No: 412805
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Neurology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: İskemik inme tanısı büyük ölçüde klinik değerlendirme ve nöro-görüntülemeye dayanır. Fakat tüm inme hastalarının %40 ına ya kontrendike ya da imkan dışı olduğundan acil bir MRI yapılamaz. İskemik inme hastalarının zamanında ve doğru bir şekilde tanınması optimal hasta triajı ve tedavi strateji seçimi için gereklidir. Hızlı ve fiyatı uygun, inme sonrası kandaki beyin kaynaklı biyomarkırları değerlendirebilen ve İskemik inmeyi inme dışı durumlardan ayırabilen bir tetkik gereksiz yatışlar ve tanısal işlemlerin sebep olduğu masrafları azaltabilir. Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Servisine 18 yaş üstü yetişkinlerden, aşağıda sıralanan akut inme semptomlarının başlangıcından 72 saat içinde başvuran, acil serviste değerlendirilmeleri sonucunda akut iskemik inme tanısı alan hastalar çalışma grubu olarak ve acil serviste değerlendirilmeler sonucunda akut isekemik inme tanısı almayan hasta kontrol grubu olarak dahil edilecektir Bulgular: Çalışmada n:101 çalışma grubu ve n:57 kontrol grubu şeklinde 2 gruba istatistik yöntemler uygulanarak veriler elde edildi. NR-2 çalışma grubunda 6,32±8,30, kontrol grubunda 3,91±1,64 idi. Gruplar arasında NR-2 için istatistiki olarak anlamlı farkı vardır(p:0,006). NR-2 değerleri ile hastanın prognozu arasında bir korelasyon tespit edilememiştir. Sonuç: Elde edilen veri NR-2 peptidinin akut iskemik inme değerlendirilmesi için beyne spesifik bir biyomarkır olarak kullanılabileceğini gösterdi. Klinik değerlendirme ve nöro-görüntüleme ile beraber kullanıldığında akut iskemik inme /inme dışı ayrımı acilde yapılabilir. NR-2 üzerine yapılacak çalışmalar başka potansiyel klinik kullanımlarını ortaya çıkarabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: About 20–30% of all patients admitted to the emergency department (ED) are having stroke-like symptoms as reported in hospital based studies, while more selective criteria showed that above the age of 50 years, stroke mimics are very rare (3%). The diagnosis of IS is largely based on clinical assessment and neuroimaging. However, up to 40% of all acute stroke patients cannot have an emergent brain MRI, either because it is contraindicated or unavailable. Timely and accurate identification of IS patients is essential for optimal patient triaging and choice of treatment strategy. A rapid and affordable assay that can detect brain-borne biomarkers in blood following IS, and that allows to differentiate IS from non-stroke could potentially reduce the cost of unnecessary admissions and diagnostic workups. Material and Method: Necmettin Erbakan University Meram Medical School Emergency Department 18 years of age from adults, acute stroke symptoms listed below admitted within 72 hours from the start, The evaluation in the emergency department with acute ischemic stroke patients diagnosed as a working group and The evaluation in the emergency department to diagnosis of acute isekemik stroke, patients in the control will be included as a group. Findings: n: 101 and the working groups: a control group and n: 57 in the form of statistical methods applied to the second set of data was obtained. In the NR-2 working group 6.32 ± 8.30 in the control group was 3.91 ± 1.64. There is a significant difference in statistics for NR-2 between the groups (p = 0.006). NR-2 levels could not be detected by a correlation between the patient's prognosis. Results: NR-2 peptide of the obtained data could be used as a specific biomarker for the evaluation of brain ischemic stroke. When used in conjunction with clinical evaluation and neuro-imaging acute ischemic stroke / outside distinction can be made in an emergency landing. NR-2 study will be held on may reveal other potential clinical use.