Tekrarlayan gebelik etyolojisinde trombofilinin yeri ve antitrombotik tedavinin neonatal sonuçlara etkisi
Ethiologic role of thrombophilia in recurrent abortus and the effect of antithrombotic treatment in neonatal outcomes
- Tez No: 192233
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ÇETİN, PROF.DR. MEHMET TAYYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
44ÖZETTrombofili TGK etyolojisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmanın amacıtrombofili ve TGK arasındaki ilişkiyi göstermek ve trombofilik kadınların yenidoğanbebeklerinde heparin tedavisinin yararlarını araştırmaktı. Çalışma grubunda 2 veya dahafazla abortus ve U ölüm hikayesi olan 50 hasta bulunmaktaydı, kontrol grubunda isehiçbir gebelik kaybı olmayan 50 kadın vardı. Çalışma grubundaki hastaların yaşortalaması 29.6 yıl, medyan gebelik sayısı 5 (3-13), medyan doğum sayısı 1.5 (0-8),toplam gebelik kaybı sayısı 3 (2-12), yaşayan çocuk sayısı 1 (0-7) idi, kontrol grubundaise ortalama yaş 30.2 yıl, medyan gebelik sayısı 2 (1-8), medyan doğum sayısı 1 (0-7),toplam gebelik kaybı sayısı 0 (0-0), yaşayan çocuk sayısı 1 (0-7) idi.Her iki grupta ANA, anti ds DNA, AKA, AFA, AT 3 eksikliği, protein C ve proteinS eksikliği, FVL ve protrombin gen mutasyonları taşıyıcılığı araştırıldı. Her iki gruparasında ANA, anti ds DNA, AKA, AFA Ig G, AT 3 eksikliği, protein C ve protein Seksikliği, protrombin gen mutasyonu taşıyıcılığı açısından istatistiksel olarak anlamlıfark bulunmadı (p>0.05). AFA Ig M, APCR ve FVL mutasyonu açısından çalışma vekontrol grupları arasında anlamlı fark tespit edildi (p0.05). Tedavi alan grupta 5. dakika Apgar skoru 10 (1-10), tedavi almayangrupta ise 3 (2-6) bulundu. Her iki grup arasında 5.
Özet (Çeviri)
46SUMMARYThrombophilias are suggested to play an important role in recurrent miscarriage. Theaim of this study was to investigate the association between thrombophilias andrecurrent miscarriage. In addition we was evaluated the possible beneficial effects oflow molecular weıght heparin (LMWH)therapy in thrombophilic women?s newborns. nstudy group there was 50 women who have history of 2 and more recurrent abortion orU death. There was 50 women who have not any recurrent abortion or U death historyin the control group. At the time of pregnancy the mean maternal age was 29.6 years,the median gravidity was 5 (range 3-13), the median parity was 1.5 (range 0-8), themedian fetal loss number was 3 (range 2-12), the liver chıld number was 1 (range 0-7)in the study group; the mean maternal age was 30.2 years, the median gravidity was 2(range 1-8), the median parity was 1 (range 0-7), the median fetal loss number was 0(range 0-0), the liver chıld number was 1 (range 0-7) in the control group. We wasinvestigated that ANA, anti ds DNA, AKA, AFA, APCR, AT 3 deficiency, protein Cand protein S deficiency, FVL and prothrombin gene mutations in the groups. We havenot observed statistically difference between the groups for ANA, anti ds DNA, AKA,AFA, AT 3 deficiency, protein C deficiency, protein S deficiency and prothrombin genemutation (p>0.005). But there was istatistically significant difference between thegroups for APCR and FVL mutation (p0.05). In the treated group 5. minuteApgar score was 10 (1-10), 3 (2-6) in the untreated group. There was istatisticallysignificant difference between the groups for 5.