Karvedilol ün spinal travmada ikincil hasar üzerine olan etkisinin incelenmesi
The effect of carvedilol in spinal trauma on the secondary damage
  1. Tez No: 412827
  2. Yazar: YAŞAR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİME ŞAHİKA LİVA CENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu deneysel çalışmada karvedilolün spinal travmada ikincil hasar üzerine olan etkilerini inceledik. Yöntem: Yirmi dört adet Wistar albino sıçan 3 gruba randomize edildi. Spinal kord yaralanması ağırlık düşürme modeliyle gerçekleştirildi. Grup 1?e sadece laminektomi uygulandı ve herhangi bir tedavi verilmedi. Grup 2?ye laminektomi ardından spinal kord travması uygulandı ve herhangi bir tedavi verilmedi. Grup 3?e laminektomi ardından spinal kord travması uygulandı ve karvedilol verildi (2 mg/kg oral). Tüm gruplardaki deneklerin travmanın 1. ve 24. saatlerinde nörolojik muayeneleri Tarlov skoru kullanılarak kaydedildi. 24. saatte tüm hayvanlar sakrifiye edildi. Spinal kord doku örnekleri alınarak süperoksit dismutaz (SOD), malondialdehit (MDA), glutatyonperoksidaz (GSH), myeloperoksidaz (MPO) düzeyleri belirlendi ve histopatolojik ve immünhistokimyasal olarak da Tunnel yöntemi ile apopitoz düzeylerine bakıldı ve hematoksilen eozin boyalı preperatlarla ışık mikroskopi bulguları incelendi. Elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular: Karvedilol grubu incelendiğinde travma grubuna göre 1. saat motor skorları üzerine fonksiyonel iyileştirici etkisi olduğu ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p:0.234), 24. saat motor skorları üzerine istatistiksel olarak anlamlı ölçüde fonksiyonel iyileşme sağladığı görüldü (p:0.005). Karvedilolün hem beyaz cevherde hem de gri cevherde travma grubuna göre apopitozisi azalttığı ancak istatistiksel farklılık oluşmadığı saptandı (p>0.05). Dejenere nöron sayısı ve dejenere glial hücre sayısı da karvedilol grubunda travma grubuna göre düşüktü ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Karvedilol antioksidan enzim düzeyleri üzerine olumlu etki gösterdi ancak bu istatistiki olarak anlamlı bulunmadı (p>0.05). Sonuç: Karvedilol uygulamasının ratlarda özellikle fonksiyonel iyileşmede ve histopatolojik değişiklikler üzerine olumlu etkilerinin olduğu ve spinal travmada apopitozu engelleyerek ikincil hasarı azalttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was perfomed to investigate the effect of carvedilol on the secondary damage in experimental spinal cord injury Material-Methods: Twenty four Wistar albino rats were divided into three groups of eight rats in each groups. Spinal cord injury was produced by using weight drop technique. Group 1 underwent laminectomy alone. Group 2 underwent laminectomy followed by SCI and received no medication. Group 3 underwent laminectomy followed by SCI and received carvedilol (2 mg/kg orally). The neurological function of the hind limbs was assessed by the Tarlov?s motor scale at the first and 24 th. hours. All rats were sacrified after 24. th hours of the trauma. Spinal cord specimens divided into two groups for biochemical and histopathological evaluation. Oxidative stress status was assessed by measuring the spinal cord tissue content of malonyldialdehyde (MDA), superoxidase dismutase (SOD), myeloperoxidase (MPO), gluthatione (GSH) activities. A TUNEL (Terminal deoxynucleotidyl transferase dUTP nick end labeling) based apoptosis kit was used for evaluating apoptosis on the spinal cord samples and hematoxylin- and eosin-stained specimens used for light microscopy examination. Results: There was a statistically difference on the functional recovery at the 24 th hours between the carvedilol and trauma groups (p:0.005). At the first hour of the trauma there was no statistically difference between the groups (p:0.234). Histopathological assesment showed that carvedilol reduced the apoptotic cell counts in the white matter and gray matter but there was no statistically difference (p>0.05). As well as carvedilol reduced degenerated neurons and degenerated glial cell counts but there was no statistically difference (p>0.05). Carvedilol increased the SOD and GSH levels and reduced the MDA and MPO levels but there was no statistically difference between the groups (p>0.05). Conclusıon: Carvedilol has statistically therapeutic effect especially on the functional recovery and we found that carvedilol reduced secondary damage by inhibiting apoptosis.