Türkiye'de ve seçilmiş bazı Avrupa Birliği üye ülkelerinde engelli bireylere yönelik uygulanan istihdam politikalarının karşılaştırmalı bir analizi
- Tez No: 771127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREP BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Engellilik, geçmiş zamanlardan günümüze kadar farklı biçimlerde değerlendirilen bir konu olarak incelenmektedir. Bireylerin fiziksel, zihinsel veya ruhsal özelliklerinde farklı sebeplerle meydana gelen kayıplar, engellilik olarak tanımlanmakta ve bireyin bu sebeple toplumla bütünleşmesi de engellenmektedir. Engelli bireylerin doğumundan itibaren diğer bireylere göre dezavantajlı olarak görülmesi birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Eğitim, yoksulluk, ulaşım, rehabilitasyon ve istihdam bu sorunlar arasında yer almaktadır. Toplumdaki diğer bireylerle eşit şartlarda eğitim alamayan bireyler bunun sonuçlarını ise önemli bir konu olarak ele alınan istihdam alanında yaşamaktadır. Engelli bireylerin istihdam edilebilmeleri, topluma tam katılımları ve kendi ihtiyaçlarını bir başkasına muhtaç olmadan kendileri karşımaları açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple engelli bireylerin istihdam edilebilmeleri için gerekli olan düzenlemelerin iyileştirilmesi ve ilgili politikaların uygulanması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında ise engellilik olgusu farklı yönleri ile açıklanmaya çalışılmış, engelli bireylerin istihdamı üzerinde durulmuştur. Araştırma kapsamında Türkiye'de engelli bireylerin istihdamına ilişkin mevzuat ve uygulamalarının analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca İngiltere, İrlanda, İtalya, Almanya, Fransa, İsveç ve Hollanda gibi Avrupa Birliği üye ülkeleri de ele alınarak Türkiye ile engelli bireylerin istihdamı ve uygulanan engelli bireylerin istihdam edilebilmeleri için uygulanan politikalar üzerinden karşılaştırmalı bir değerlendirme yapılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Disability is examined as a subject that has been evaluated in different ways from past times to the present. The losses that occur in the physical, mental or spiritual characteristics of individuals for different reasons are defined as disability and the integration of the individual with the society is prevented for this reason. The fact that disabled individuals are seen as disadvantaged compared to other individuals from their birth brings along many problems. Education, poverty, transportation, rehabilitation and employment are among these problems. Individuals who cannot receive education on equal terms with other individuals in the society experience the consequences of this in the field of employment, which is considered as an important issue. Employment of disabled people is very important in terms of their full participation in society and meeting their own needs without being dependent on anyone else. For this reason, it is necessary to improve the regulations necessary for the employment of disabled people and to implement the relevant policies. In this thesis, the phenomenon of disability has been tried to be explained with different aspects and the employment of disabled people has been emphasized. Within the scope of the research, it is aimed to analyze the legislation and practices regarding the employment of people with disabilities in Turkey. In addition, by considering European Union member countries such as England, Ireland, Italy, Germany, France, Sweden and the Netherlands, it is desired to make a comparative evaluation with Turkey through the employment of disabled people and the policies implemented for the employment of disabled people.