Mobilya sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinde riskler ve önlemleri a ve b işletmelerinin isg uygulamaları yönünden karşılaştırılması
Occupati̇on safety, security and measurements for accidents in furniture bussiness comparison of a company and b company in terms of occupation safety and security
  1. Tez No: 413252
  2. Yazar: ZAFER UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE DEMİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İş sağlığı ve güvenliği son yıllarda iş dünyasının tartışmasız en önemli gündem maddelerinden biri haline gelmiştir. Ardı ardına yaşanan ölümlü ve kalıcı hasarlı iş kazaları ile kronik meslek hastalıkları bu durumun en temel sebebidir. 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren iş sağlığı ve güvenliği kanunu ile iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut çalışma şartlarının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Kanun, kamu çalışanları da dahil olmak üzere bütün iş kollarını ve çalışma alanlarını kapsamaktadır. Kanunun getirdiği yükümlülükle tüm işletmeler iş yerlerinde risk değerlendirmesi yapmak ve koruyucu ve önleyici tedbirler almak zorunda bırakılmıştır. Bu durum, çalışanların sağlık ve güvenliği açısından oldukça önemli bir gelişmedir. Çalışmamızda mobilya sektörü iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmiştir. Öncelikle mobilya sektörü hakkında bilgi verilmiştir. Ardından biri yerel pazarda diğeri uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren iki mobilya işletmesi iş sağlığı ve güvenliği kanununun yürürlüğe girmesini takiben karşılaştıkları iş kazaları açısından incelenmiş ve iki işletme arasında karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety has been doubtlessly the most important regulation subjects in business. The often deadly or impaired industrial accident and chronic occupational diseases is the very first reason of this. In 30th July 2012 an introduced Occupational healt and safety law was aiming providing Occupational healt and safety and better conditions. The law include civil servants and all businesses area. The law made compulsory risk assessment and taking precautions for workplaces. This was one of the most important advancement in employees health and safety subject. In the thesis furniture industry was researched in Occupational healt and safety terms. First the furniture industrywas introduced, second after the law introduced, the industrial accidents in a local factory and global factory was researched and made comparison between them.