Ahşap ve mobilya imalatı yapan bir işyerinde risklerin belirlenmesi ve örnek risk analiz çalışması
Study of determination of risks in a workplace producing wood and furniture and sample of risk assessment
- Tez No: 506171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÇELENK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ülkemizdeki iş kollarında önemli bir yere sahip olan mobilya imalat sektöründe kullanılan makinalar sanayi devrimi ile oldukça gelişmiştir. Çok çeşitli ürün yelpazesine sahip olan mobilya sektörü iş güvenliği açısından tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Alanda kullanılan makine ve ekipmanlar, çalışanların maruz kaldığı gürültü, toz ve kimyasallar iş sağlığı ve güvenliğinin bu sektörde ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Sektör iş kazalarının en çok yaşandığı işyerlerinin sıralamasında maden, inşaat, nakliyat, metal sektörlerinden sonra 5.sırada yer almaktadır. Bu çalışmada ahşap ve mobilya imalatı yapan bir işyerinde mevcut riskler belirlenmiş ve risk değerlendirme karar matrisinden olan L tipi Matris kullanılarak risk analiz çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma neticesinde analiz edilen risklerin ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The machines, used for furniture manufacturing sector that have an important position in business lines in our country, have been highly improved by the help of the industrial revolution. The furniture sector, having a multiple product range, is classified as dangerous in terms of job security. The machines and equipments used in the field, noise, dust and chemicals to which workers are exposed indicate the importance of health and safety at furniture sector. The furniture sector ranks 5thafter mining, construction, transportation and metal sectors in which the most of the work accidents occur. In this study, the existing risks were determined in a workplace manufacturing wood and furniture and risk analysis practice was carried out with“Type L Matris”that is one of the matris of risk assessment. In consequence of this study, suggestion is offered regarding the removal of analyzed risks or minimizing them.