Çok katmanlı kabuk cephe sistemleri
Multi-layer shell facade systems
  1. Tez No: 413515
  2. Yazar: BÜŞRA CANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
1970 li yıllarda başlayan ve günümüze kadar etkisi giderek artan enerji krizine karşı, tüketilebilir enerji kaynaklarının kullanımının minumum seviyede tutulması, kullanılan enerjiden ise maximum fayda sağlanması amaçlı ortaya çıkan sürdürülebilirlik kavramı ile enerji etkin yapı modelleri oluşturulması amaçlanmıştır. Tüketilebilir enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanımının yanı sıra doğal kaynakların yapıya entegrasyonu ile çevreye ve insan sağlığına duyarlı, konfor koşullarını sağlayarak kendi sistemini kurgulayan yapı modelleri oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bir yapıyı bütünüyle ele aldığımızda enerji korunumunu sağlayarak enerji performansını arttıran veya azaltan sistemlerin başında cephelerin geldiğini görmekteyiz. Bu nedenle bir yapının yaşam ömrü boyunca enerji etkinliğini sağlayarak yüksek bir performans gösterebilmesi cephe tasarımına bağlı olarak gelişir. Böylece yaz kış periyotlarında iç mekan kullanıcı konforunun maximum sağlanabildiği ve tüketilebilir enerji kaynaklarının kullanımının minimuma indirilmesi amaçlı sürdürülebilir cephe tasarımları önem kazanmıştır. Çok katmanlı cephe tasarımları da bu ihtiyaca cevap verebilmek adına geliştirilen bir sistem kurgusudur. Sürdürülebilir mimari tasarımlara entegre edilen çok katmanlı cephe sistemlerinin tasarımı birçok parametreye bağlı olarak irdelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada çok katmanlı sistemlerinin sürdürülebilir bir tasarım modeli olmasında etkili olan tasarım kararları belirlenerek örnekler üzerinden incelenecektir. KeyWords : Sustainable, Sustainable Architectural Design, Multi – Layer Shell Facade Systems
Özet (Çeviri)
Sustainable concept has arived against the energy crisis which was starting in the 1970's and increasing influence up to the present. This concept has emerged for the purpose of consuming the minimum level of energy resources in use and ensuring the maximum benefit from the energy used. Creation of energy efficient models has been aimed with this concept. That has been working to creat building model which is sensitive to human health and environment, and provide comfort conditions with building integration of natural resources and effectively use of consumable energy resources when we consider a building completely. We see the arrival of facade at the beginning of the systems that increase or decrease the energy performance by providing energy consuming. Therefore demonstrace high performance by providing energy efficiency throught a building's life cycle use caused by the facade design. Thus, facade design aimed at ensuring maximum indoor user comfort and minimizing the use of consumable energy resources has gained importance in summer and winter period. The multi – layer shell facade design is a system developed to respond theese neeeds. The design of sustainable architectural design with integrated multi – layer shell facade system should be examined, depending on many parameters. This study will be analyzed through examples that influance the pattern of multi – layer shell facade system.