E-içişleri Projesinde e-belge yönetimi uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of electronic records management in e-interior affairs project
  1. Tez No: 413833
  2. Yazar: NUR SEMA ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN ÖZDEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Teknolojinin etkisiyle her alanda olduğu gibi kamu yönetimi alanında da büyük bir dönüşüm yaşanmış ve kâğıt ortamda üretilen belgeler, elektronik ortamda üretilen belgelere doğru bir değişim göstermiştir. Ancak yoğun bir şekilde üretilen belgeler, gerekli ve ihtiyaç duyulan belgelerin bulunmasına ve istenilen zamanda kullanılmasına ilişkin süreci aksatmıştır. Bu doğrultuda da kurumların aktiviteleri sonucunda oluşturdukları belgelerin içerik ve yapısal özelliklerinin korunarak üretimden imhasına kadar geçen süreç içinde yönetilmesini içeren, e-Devlet uygulamalarının önemli bir parçası olan e-belge yönetimi üzerinde önemle durulmuştur. Çalışmada, kurumlar için hayati derecede önemli olan e-belge yönetimi uygulaması ve süreçleri ile İçişleri Bakanlığında kullanılan e-İçişleri Projesi elektronik belge yönetimi uygulaması anlatılmıştır. Ayrıca bu alanda yayımlanmış standartlara, Türkiye'de yapılmış çalışmalara ve mevzuata değinilmiştir. Yaşanan baş döndürücü gelişmelerin neticesinde tanımlanabilirlik, güvenirlik, bütünlük ve kullanılabilirlik özelliklerini bünyesinde barındıran belgelerin etkili ve hukuki bir altyapıya sahip elektronik belge yönetimi uygulaması içinde yönetilmesi gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
By the effect of technology, a major transformation experienced in public administration as well as in every field. So, documents produced in paper form shifted toward documents produced in digital form. However, intensively produced documents disrupted the process of finding necessary, needed documents and using them when desired. In this direction, as an important part of e-government applications, e-document management, which includes the management of the documents formed as a result of institutions activities in the process from production to destruction while preserving their contextual and structural features, is overemphasized. In this study, e-document management practices and processes which is vital for institutions and e-Interior Project used in Ministry of Interior is described. Also, standarts published in this field, legislation and studies in Turkey has been referred. As a result of this dizzy developments, it is emphasized that the documents containing identifiability, reliability, integrity and availability features within itself, must be managed in electronic document management which has an effective and legal infrastructure.