Yazılım geliştirme proje takımlarında kollektif empatinin öncülleri ve sonuçları
Antecedents and consequences of collective empathy in software development project teams
- Tez No: 413894
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kollektif empati ile ilgili olarak yapılan çalışmalar gün geçtikçe artmakta olsa da kollektif empatinin yazılım geliştirme takımları gibi grup seviyesinde ele alındığı çalışmalar çok azdır. Bu araştırma ile kollektif empatiye dair literatür genişletilerek yazılım geliştirme takımlarında kollektif empatinin öncüllerinin ve sonuçlarının neler olduğu, kollektif empatinin yazılım geliştirme projelerinin başarısı ve hızına ne derece etki ettiği incelenmektedir. Yapılan bu çalışma ile kollektif empatinin grup içerisindeki bireylerin birbirlerinin duygu ve düşüncelerini anlama (bilişsel), bu duygularla uyumlu hisleri taşıma (duygusal) ve bunlara karşılık olarak tepki verme (davranışsal) olarak üç boyuttan oluşan bir yapı olduğu ortaya konulmaktadır. Yine bu bağlamda kollektif empatinin ölçülmesine yönelik olarak literatürden yola çıkarak tamamen yeni bir ölçek ortaya konulmuştur. 122 yazılım geliştirme projesi üstünde kısmi en küçük kareler (PLS) tekniği kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada; takımdaki bireylerin birbirlerine karşı olan ön yargılarının düzeyinin, takım kollektivizminin, takım kültürel sıkılığının (takım normlarının), takım elemanlarının birbirlerine olan güveninin, takım içerisindeki iletişimin derecesinin, takım üyelerinin önceden birbirlerine olan aşinalığının, takım üyelerinin kararlara katılım derecesinin kollektif empatinin gelişimine etkisi olduğu gösterilmektedir. Yine kollektif empatinin yazılım geliştirme takımlarında takım öğrenmesini iyileştirici ve proje maliyetlerini düşürücü etkilerinin olduğu görülmektedir. Aynı zamanda kollektif empatinin takım öğrenmesi ve proje maliyetleri üstünden proje başarısını ve proje hızını etkilediği ortaya konulmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kollektif Empati, Yazılım Geliştirme, Proje Yönetimi, Proje Takımları
Özet (Çeviri)
Although the studies about the collective empathy increases as the time goes by, there are very few researches in which the collective empathy is handled as a group level phenomenon like software development teams. In this study, by enhancing the literature about the collective empathy, the antecedents and consequences of collective empathy in software development teams and the degree of the effect of collective empathy to the success and speed of the software development projects was explored. In this study it was stated that collective empathy is a construct composed of three dimensions as the individuals in the group understanding others' feelings and thoughts (cognitive), feeling in accordance with those feelings (affective) and responding in reaction to those feelings (behavioural). In this context, a completely new scale to measure collective empathy was developed evolving out of the current literature. In this research conducted over 122 software development projects by using partial least squares, it was shown that the level of the stereotypes of the individuals in the team against each other, team collectivisim, team cultural tightness (team norms), the trust of the team members to each other, the degree of communication in the team, the familiarity of team members in the past, the degree of the team members' attendance to the decisions have effects on the development of collective empathy. In addition to those, it was found that collecive empathy has effects of enhancing team learning and reducing project costs. By the same time it was also shown that collective empathy affects project success and project speed through team learning and project costs. Keywords : Collective Empathy, Software Development, Project Management,Project Teams