Humik madde uygulamalarının Granny Smith ve Jersey Mac elma çeşitlerinin mineral beslenmesi ve verimi üzerine etkisi
Effect of humic substance applications on mineral nutrition and yield of Granny Smith and Jersey Mac apple varieties
  1. Tez No: 414039
  2. Yazar: MURAT CANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, 2012-2013 yılları arasında iki yıl süreyle MM106 elma anacı üzerine aşılı Granny Smith ve Jersey Mac elma çeşitlerine toprak, yaprak ve toprak+yaprak humik madde uygulamalarının elmanın verim, kalite ve mineral beslenmesi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, uygulamaların meyve verimi ve kalite parametrelerine etkisi istatistiksel anlamda önemli bulunmamış fakat özellikle T1+Y ve T2+Y uygulamalarıyla oransal anlamda verim artışları sağlanmıştır. Genel olarak humik madde uygulamalarının elma çeşitlerinin mineral beslenmesine olumlu veya olumsuz bir katkısı olmazken, humik madde uygulamaları 1. yıl Jersay Mac, 2. yıl ise Granny Smith çeşidinin K konsantrasyonlarını artırmıştır. Aynı zamanda ikinci yıl sonuçlarına göre Granny Smith çeşidinde Ca ve Fe konsantrasyonlarında uygulamalara bağlı olarak artışlar gözlenmiştir. Deneme sonrası yapılan toprak analizlerine göre, pH, kireç ve organik madde değerleri değişmemiş, bitkiye yarayışlı besin elementlerinde ise kontrol'e göre düşüşler görülmüştür. Sonuç olarak, humik madde uygulamalarının bitkinin mineral beslenmesine ve meyve kalitesine genel anlamda önemli bir etkisi olmamıştır. Fakat elde edilen verim değerlerine bakıldığında, her ne kadar istatistiksel anlamda önemli bulunmasa da, her iki çeşit için de belli oranlarda artışlar sağlanmıştır. Her iki yıl için de en fazla verim artışı Jersey Mac çeşidinde T2+Y uygulamasından, Granny Smith çeşidinde T1+Y uygulamasından elde edilmiştir. Bu uygulamalardan elde edilen verim artışı ve buna bağlı olarak elde edilecek kazanç düşünüldüğünde, yukarıda belirtilen uygulamaların önerilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conduted to examine the effect of soil, leaf and soil+leaf applications of humic subtance on fruit yield, quality and mineral nutrition in Granny Smith and Jersey Mac apple varieties grafted on MM106 rootstock in 2012 and 2013 years According to the results, of the study effects of aplications had no significant effect on yield and quality parameters, but applications of T1+Y and T2+Y resulted in proportional increassin yield. In general, contribution was not determed on mineral nutrition of apple varieties by humic substance applications. However, humic substance applications increased K concantration of Jersey Mac and Granny Smith for first and second year respectively. According to results of second year, increasing of Ca and Fe concantration were determined for Granny Smith apple variety. End of the experimentaccording to the soil analysis results after the experiment, pH, lime and organic matter did not change, but available plant nutrients decrased comparing to control. As a result, humic substance applications did not effect on mineral nutrition concentration and fruit quality of apple varieties. Yield increasing were obtained from both variety according to yield results although there was no statistically effect. The most yield increasing for both study years was determined in T2+Y treatment for Jersey Mac apple variety, and T1+Y treatment for Granny Smith apple variety. Considering yield and income increase, it concludes that the teratments mentioned above can be reccommended.