Ders geçme ve kredi düzeninin sorunları ve yönetimi
Administration and issues of credit system
  1. Tez No: 41454
  2. Yazar: ORHAN ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ETHEM BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, genel liselerde ders geçme ve kredi düzeni uygulamasına ilişkin sorunları ortaya çıkarmak, yönetimine ilişkin öneriler geliştirmektir. Bu araştırmanı evreni, Kastamonu İli ve ilçelerinde ders geçme ve kredi düzeni uygulayan genel liselerin yönetici, öğretmen ve öğrencileridir. 162 öğretmen, 40 yönetici ve 313 öğrenci örneklem olarak alınmış olup, toplam 515 deneğin görüşleri değerlendirilmiştir. Veriler, anketler yoluyla elde edilmiştir. Yönetici ve öğretmenleri kapsayan ve öğrencilere uygulanmak üzere hazırlanmış olan anketlerde deneklere ait bilgilere eğitim programına, öğrenci hizmetlerine, öğretim hizmetlerine, genel hizmetler ve parasal kaynaklara ilişkin sorular bulunmaktadır. Yönetici ve öğretmenlere biri açık uçlu 33 soru; öğrencilere biri açık uçlu 27 soru sorulmuştur. Likert tipi dörtlü dereceleme ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler için aritmetik ortalama, standart sapma ve F değeri işlemleri yapılmıştır. Öğretmen ve yöneticilerin görüşleri arasındaki farklılığın anlamlılığı için t-testi uygulanmıştır. Öğrencilerin görüşleri seçtikleri öğrenim alanlarına göre bir boyutlu varyans analizi ile çözümlenmiştir. Deneklerin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olup olmadığı SPSS paket programı ile 0.05 düzeyinde incelenmiştir. Bulgulara göre, veliler ders geçme ve kredi düzenini kısmen tanımlamaktadırlar. Okullar velilerle işbirliğini kısmen yapabilmektedirler. Öğrencilerin istediği alanlarda seçmeli dersler yeterince açılamamaktadır. Öğrencilerin aldığı dersler onları yükseköğretim programına kısmen hazırlamaktadır, ama bir mesleğe hazırlamamaktadır. Yakın çevre okullarıyla öğretmen alış-verişi yapılmaktadır; araç-gereç alış-verişi kısmen yapılmaktadır. Öğrenciler boş zamanlarını eğitsel kol çalışmaları ile kısmen değerlendirebilmektedirler. Üniversiteye giriş sınavına hazırlayıcı kurs ve yetiştirme kursları pek açılamamaktadır. Danışman öğretmenler öğrencilere genellikle yardımda bulunmaktadırlar. Öğrencilerin ilgisini ölçecek testler kısmen uygulanmaktadır. Danışman öğretmenleröğrencileri genellikle seçtikleri alanın programına yöneltebilmekte, mezun olan öğrenciler kısmen izlenebilmektedir. Harfli not verme düzeninde problemlerle karşılaşılmamaktadır. Ders geçme ve kredi konusunda öğretmen ve yöneticiler Hizmet-içi Eğitim görmemişlerdir. Ders geçme ve kredi düzeninin uygulanması öğrencilerin sorumluluk duygusunu artırmamış, öğretmenlerin tutumunda kısmen değişme yapmış, boş geçen derslerde kısmen artma olmuştur. Öğrencilerin boş zamanlarında artış olmuştur. Yönetici ve öğretmenlerce, laboratuvarlardan ve kitaplıklardan yararlanılmakta, öğrenciler ise bunlardan kısmen yararlanmaktadır. Öğrenciler sportif faaliyetlerden genellikle yararlanmaktadırlar. Ders geçme ve kredi düzeni uygulaması okullara ve ailelere genelikle masraf getirmiştir. Öğrenciler seçtikleri dersler için gerekli kitapları sağlamakta, dersler için gerekli gereçleri ise kısmen sağlamaktadırlar. Araçlar, öğretmen ve yöneticiler tarafından kısmen, öğrenciler tarafından ise genellikle sağlanmaktadır. Okulun geliri giderlerini karşılamamaktadır. Elde edilen bulgular ışığında kısaca şu öneriler geliştirilmiştir: 1- Yeterli sayı ve nitelikte öğretmen sağlanmalıdır. 2- Yönetici, öğretmen ve veli işbirliği yapılmalıdır. 3- Genel liselerde rehberlik servisi kurulmalı, psikolojik ölçme araçları sağlanmalıdır. 4- Danışma öğretmen ve yöneticilere Hizmet-içi Eğitim yapılmalıdır. 5- Okullar araç-gereç donanımı yönünden desteklenmelidir. 6- Çevreye uygun seçmeli derslere daha fazla yer verilmelidir. 7- Öğrenciler ilgileri ve yeteneklerine göre yönlendirilmelidir. 8- Okullar mali yönden desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is; to determine the problems related to subject passing and credit system in common high schools and to improve suggestions regarding ad ministration. The content of this reseacrh; administrators, teachers and students in high schools which apply subject passing and credit system in Kastamonu and its administrative dis tricts. For this research 1 62 teachers, 40 administrators teachers and students whose are given to these people. The data were analyzed by aritmethic mean and t test, analysis. These findings were presented and interpreted. Parents know the subject passing and credit system very little. Schools can coop erate with the parents partly. The selective subjects which the students choice can not be given all the time. Between the close schools teachers sometimes give lesson in the other schools. When is needed. Equipment cooperation can be done partly between the schools. Students can take part partly in educational activities in their spare time. The courses for the university examination are not enough. Adviser teachers help the stu dents. The tests which indicate the students interest are partly applied. The graduated stu dents are partly followed. It's not faced with any problems in giving grade with letters. The administrators and the teachers didn't get any Inservice education regarding subject passing and credit system. This system didn't improve responsibility of the stu dents hut it changed partly the attitude of the teachers. In this system, students have more spare time. The administratos and the teachers use laboratories and libraries but for the students the rate of using them is less. The students usually can't join the sports activities. Subject passing and credit system brought more expenses to the parents. The incame of the school is not enough for the outcame. According to the data the following suggestions improved. 1. Sufficient and qualifed teachers are essential. 2. Administrators, teachers and parents cooperation is essential. 3. In common high schools quidence service must be established and means must be provided. 4. Inservice education should be given to the administrators and teachers. 5. Schools should be supported regarding equipment. 6. The number of the selective courses in accordance with the environment's ne cessities should be increased. 7. Students should be oriented considering their interest and ability. 8. The schools should be supported financially. 96