Ankara'daki halk kütüphanesi çocuk bölümlerinin çocukların okuma alışkanlığındaki rolü
The role of public libraries' children's departments in Ankara on children's reading habit
- Tez No: 414565
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çocuklara okuma alışkanlığı erken yaşlardan itibaren önce aile ortamında daha sonra okulda kazandırılır. Çocuk kütüphaneleri, çocukların okuma alışkanlığı kazanma aşamasında onları eğlenceli ortamlarla buluşturur, nitelikli kitaplarla ve diğer kaynaklarla tanıştırır. Bu çalışma, Ankara'daki halk kütüphanesi çocuk bölümlerinin çocukların okuma alışkanlığı kazanmalarındaki rolünü belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanını, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan 8 ilçede bulunan halk kütüphanelerinin çocuk bölümleri oluşturmaktadır. 8 ilçe, 17 halk kütüphanesi ve 10-14 yaş arası 197 çocuk ile örneklenen araştırma betimleme yöntemi ile gerçekleştirilmiş, anket, gözlem ve görüşme teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, çocuklar halk kütüphanesi çocuk bölümlerinin okuma alışkanlıklarını güçlendirmede önemli bir role sahip olduğu görüşündedir. Onlar, kütüphaneler, kütüphane unsurları ve kütüphane hizmetleri ile ilgili genel olarak olumlu görüşlere sahiptirler. Kütüphaneler daha fazla çocuk kullanıcıyı çekmek için dermelerini çocukların gereksinimlerine ve beklentilerine göre geliştirmeli, binalarını çocukların kendilerini evlerinde hissedecekleri biçimde rahat ve eğlenceli hale getirmeli, çok sayıda etkinlik düzenleyip duyurmalıdır. Elde edilen sonuçlara göre,“Ankara'da bulunan halk kütüphanesi çocuk bölümlerinin çocukların okuma alışkanlıkları üzerinde olumlu bir etkisi vardır.”biçiminde oluşturulan hipotezimiz doğrulanmıştır. Anahtar Sözcükler Halk kütüphanesi çocuk bölümleri, çocuk kütüphaneleri, okuma alışkanlığı, okuma gelişimi, Ankara
Özet (Çeviri)
Children adopt reading habit at a very early age first in family, and then at school. Children's libraries introduce children with fun settings, quality books and other sources at the stage of gaining reading habit. This study was carried out to detect the role of children's libraries in Ankara on children's reading habit. Children's departments of public libraries taking place in 8 districts in metropolitan municipality of Ankara constitute the research area. The sample of the study includes 8 districts, 17 public libraries and 197 children between the ages of 10-14. Descriptive method with questionnaire, observation and interview techniques were used. According to the results, children have the idea that children's libraries have an important role on strengthening their reading habit. In general, they have positive opinion about libraries, components of library and library services. Libraries' collection needs to be developed in defiance of children's requirements and expectations to attract more children, library buildings should be more comfortable and fun so that children feel at home, and various activities should be organized and announced. The hypothesis defined as“Children's libraries in Ankara have a positive influence on children's reading habit.”was confirmed as a result of the study. Keywords Public libraries' children's departments, children's libraries, reading habit, reading development, Ankara