Ahmet Rasim' in Yeni Usul Muhtasar Sarf-ı Türkî eseri (1907) ile ilköğretim ikinci kademe yeni Türkçe ders programının (2006) karşılaştırılması üzerine bir çalışma
A study comparing new Turkish syllabus in second stage of pri̇mary school (2006) with New Style Abridged Turkish Grammar by Ahmet Rasi̇m (1907)
- Tez No: 414632
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Dil bilgisi dili biçim, yapı, sözcük türleri, söz dizimi, ses bilgisi gibi kurallar çerçevesinde inceleyen bilim dalıdır. Dil bilgisi öğretiminin amacı ise dili kurallar yığını halinde ezberletmekten öte okuma, yazma, konuşma ve dinleme gibi dil becerilerini kazandırmaktır. Bu noktada ağırlıklı olarak Tanzimat Döneminden günümüze kadar birçok Türkçe dil bilgisi kitabı hazırlanmış ve öğretimde kullanılmıştır. Ahmet Rasim'in özet niteliği taşıyan dil bilgisi kitabı da bunlardan bir tanesidir. Bu çalışmada öncelikle Ahmet Rasim'in Yeni Usul Muhtasar Sarf-ı Türki adlı ders kitabının Osmanlı Türkçesinden Latin harflerine çevirisi yapılmıştır. Kitap altmış sekiz sayfadan oluşmaktadır. Kitaptaki konular sırasıyla: isim, mübhemat, ism-i işaret, sıfat, zamir, mastar, fiil ve edattır. Yeni Usul Muhtasar Sarf-ı Türkî kitabı ile ikinci kademe İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı'ındaki dil bilgisi öğretimi karşılaştırılmıştır. Bu amaca ulaşmak için kitabın program açısından benzerlikler ve farklılıklarına bakılmıştır. Aynı zamanda amaç, içerik, öğretim yöntem ve teknikleri açısından da değerlendirmeler yapılandırmacı yaklaşım göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Programda ve kitapta ele alınan konular tablolar üzerinde karşılaştırmalı olarak hazırlanmıştır. İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı yapılandırmacı yaklaşım temel alınarak hazırlanmıştır. Yapılandırmacı yaklaşıma göre bilgi öğrenciye doğrudan verilmez; aksine öğrenci bilgiyi sezerek ve keşfederek kendisi bulur. Aynı zamanda bu yaklaşıma göre öğrencinin gelişimsel düzeyi de göz önüne alındığı için konular kolaydan zora, basitten karmaşığa şeklinde bir sistemle işlenmektedir. Ahmet Rasim'in Yeni Usul Muhtasar Sarf-ı Türkî kitabı ise yapılandırmacı yaklaşım göz önünde bulundurularak hazırlanmamıştır. Bu çalışmada öğretim yöntem ve teknikleri açısından da değerlendirmeler yapılmıştır. Kitaba bu açıdan da bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Grammar is the study of language in the framework of the rules of structure, types of words, syntax and phonetics. The idea behind teaching grammar is to provide students with skills of reading, writing, speaking and listening rather than having them memorize the language as body of rules. In this regard, several Turkish grammar books have been prepared and used so far since Tanzimat Reform Era. In this present study, Ahmet Rasim' s New Style Abridged Turkish Grammar Book has been transliterated into Latin alphabet from Ottoman Turkish in the first place. The book consists of sixty-eight pages. The sequence of subjects in the book is demonstrative adjectives, noun, indefinite pronoun, pronouns, infinitive, verbs and propositions. The study compares teaching of grammar in Turkish syllabus in second stage of primary school with New Style Abridged Turkish Grammar Book. To achieve this goal, the similarities and differences between the book and syllabus were investigated. Similarly, assessments were made regarding objective, contents, methods and techniques of teaching. Subjects covered in the syllabus and book are presented in a table comparing both. Primary School Turkish Education Syllabus is prepared based on constructivist approach. Constructivist approach stipulates that the knowledge is not to be directly provided to the student but rather the student should find it by intuition and discovery. This approach also requires processing knowledge in a system structured from easy to difficult and simple to complex considering the development level of the child. New Style Abridged Turkish Grammar by Ahmet Rasim was prepared in consideration of constructivist approach. This present study also provides some evaluations in terms of teaching methods and techniques. the book was also evaluated in this respect.