AT Rekabet Hukukunda hakim durumun kötüye kullanılması
Abuse of dominant position in the Competition Law of EC
  1. Tez No: 81236
  2. Yazar: EMEL BADUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ARSAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Kamu Yönetimi, Economics, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
REKABET HUKUKU TEZ OZETI AT REKABET HUKUKUNDA HAKİM DURUMUN KOTUYE KULLANILMASI Rekabet politikasının en temel amaçlarından biri, tüketiciye ilgili pazarda en geniş seçme şansını ve en düşük fiyattan sağlayarak yardımcı olmaktır. Ayrıca faaliyet gösteren işletmelerin mal ve hizmetlerin alım-satımında belirli kurallara uymadıkları bir piyasa düşünülebilmesi mümkün değildir. Böyle kuralların yokluğu, ticaretin serbest işleyişini ve etkin rekabetin sağlanmasını engelleyecektir. Rekabetin engellenmesi, sınırlanması veya ortadan kaldırılmasının bir yolu da, piyasada elde edilen hakim durumun kötüye kullanılmasıdır. AT rekabet hukukunda hakim durumun kötüye kullanılması, ATA'nın 86. maddesiyle ayrıca bir Komisyon kararına gerek kalmaksızın yasaklanmıştır. Anttaşma'nın 86. maddeye göre bir veya birden fazla işletmenin Ortak Pazar'da veya önemli bir bölümünde hakim durumlarını kötüye kullanmaları, üye devletler arasındaki ticareti etkilediği ölçüde Ortak Pazar'la bağdaşmaz kabul edilir ve bu nedenle yasaklanır. Kötüye kullanma özellikle aşağıdaki durumlarda mevcut olabilir: 174REKABET HUKUKU * Doğrudan veya dolaylı olarak haksız alış veya satış fiyatları ya da başka haksız ticari şartlar koşulması, * Tüketiciye zarar verecek şekilde üretimin, pazarların veya teknik gelişmenin sınırlandırılması, * Ticari ilişkilerin taraflarına eş edimler için eşit olmayan koşullar uygulayarak, onların rekabette dezavantajlı duruma düşürülmesi, * Sözleşmenin yapılmasının, nitelikleri gereği veya ticari teamüle göre bu tür sözleşmelerin konusuyla hiçbir bağlantısı olmayan ek yükümlülüklerin, karşı tarafça kabulü şartına bağlanması. AT rekabet hukukuna göre Antlaşma'nın 86. maddesi anlamında bir hakim durum, tek başına herhangi bir yaptırıma ya da hukuki sonuca bağlanmamıştır. ATA'nın 86. maddesi açıkça, sahip olunan hakim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Çünkü hakim durumun tek basma sahip olmadığı rekabeti sınırlama etkisi, kötüye kullanılması halinde rekabeti kısıtlayacak ve hatta ortadan kaldırabilecektir. Bu bağlamda hakim durumun bulunduğu pazarda, pozisyonun sahibine piyasa koşullarını ve diğer rakiplerini önemsemeksizin karar alabilme gücü verdiği ve normal piyasa koşullarında sağlayamayacağı avantajlar sağladığı söylenebilir. ATAD yukarıdaki düzenlemeler ışığında 86. maddenin ihlal edilip edilmediğini incelerken, üç unsur üzerinde durmaktadır. Bunlar 86. maddeyi ihlal ettiği iddia edilen işletmenin hakim durumda olup olmadığı, hakim durumdaysa bunu kötüye kullanıp kullanmadığı ve son olarak da üye ülkeler arası ticaretin etkilenip etkilenmediğidir. Antlaşma'nın 86. maddesinin uygulanması konusunda sorumlu olan tek organ Divan değildir. Komisyon 89. maddenin kendisine verdiği yetkiye dayanarak, 85 ve 86. maddelerin ihlallerinin incelendiği ilk makam olma görevini sürdürmektedir. 17 Saydı Konsey Tüzük'ünün 14. maddesine göre, Komisyon bu görevini yerine getirirken, işletmelere ve işletme birliklerine karşı gerekli olan tüm incelemeleri yürütebilir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gerekli nokta, Komisyon 175REKABET HUKUKU incelemelerinin taraflarının gerçek kişiler değil, işletmeler ve işletme birlikleri olmasıdır. Komisyon kararlarına karşı ilgili kişiler, kararın iptali istemiyle Divan'a başvurabilirler. Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (RKHK) 1994 yılında rekabetin sağlanması ve korunması amacını gerçekleştirmek için çıkartılmıştır. 4054 sayılı bu Kanun 07.12.1994 tarihinde kabul edilmiştir. Altı kısım ve altmış beş maddeden oluşan sözkonusu Kanun, rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları, hakim durumun kötüye kullanılmasını, rekabeti sınırlayıcı birleşme ve devralmaları yasaklamaktadır. Kanun'u yürütecek makam olarak, Komisyon'un yetkilerine benzer yetkilerle donatılmış olan bir Rekabet Kurulu oluşturulmuştur. ATA'nın 86. maddesiyle büyük benzerlikler taşıyan RKHKun 6. maddesi de yukarıda belirtilen esaslar ışığında hakim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. 176
Özet (Çeviri)
REKABET HUKUKU SUMMARY ABUSE OF DOMINANT POSITION IN THE COMPETITION LAW OP EC The basic purpose of the competition policy is to help consumers by giving them the widest possible choise as well as by keeping prices down in markets. There can not be a market without some rules as to what firms may or may not do in order to make and sell their products. The absence of such rules in some way restricts the free flow of trade and competition. One way of prevention, restriction or distortion of competition is the abuse of dominant position in the market. Every abuse of a dominant position is prohibited, without the necessity of a decision by the Commission. The prohibition is pronounced directly by the Community Law. According to the article 86 of the Treaty, incompetible with the Common Market and prohibited is the abusive exploitation by one or more enterprises of a dominant position in the Common Market or in a substantial part thereof, to the extent to wich trade between member states is apt to be adversly affected thereby. Such abusive practices may consist, in particular, of the following: * direct or indirect imposition of unfair purchase or sales 177REKABET HUKUKU prices or of other terms and conditions of doing business, * limitation of production, distribution or technical development to the detriment of consumers, * application of unequal terms to parties furnishing equivalent considerations, whereby they are placed at a competitive disadvantage, * subjecting the conclusion of contracts to the condition that the other parties to them accept additional goods or cervices which are unrelated to the subject matter of the contract either by their nature or by commercial custom. According to the competition law of European Community, only a dominant position in the Common Market within the meaning of Article 86 of the Treaty does not as such entail sanction or other legal consequences. The language of Article 86 is classically clear, it says that a dominant position must be used and exploited, i.e. applied as an instrument. An enterprice occupies a dominant position if it can, in any one of the markets where it does busines, adversly affect the competitive stuation without paying substantial heed to the competitors. If a beheviour of an undertaking costitutes an abuse of dominant position within the meaning of Article 86, the degree of competition is weakened or competition is distorted. Access to a market for the competitors is therefor impeded to an extend which would not to be possible under normal market coditions. The Court in a decision stressed that a combination of three elements, i. e., that all three elements of Article 86 had to be present to make it appliceable: The existance of a dominant position, the abusive exploitation of that position, and the possibility that trade between member states may be affected thereby. Article 89 of Treaty requires the Commission to investigate cases of suspected infringements of the principles laid down in Article 85 and 86. Article 14 of Regulation 17 provides that the Commission“may undertake ail necessery Investigations into undertakings and associations of undertakings”in performing its duties under Treaty Article 87 and 89. However, it may not direct its investigation request against individuals. By an application, applicants may 178REKABET HUKUKU request the annulment of the Commission Decision from the Court.“Rekabetin Korunması Hakkında Kanun”(RKHK) was adopted for the protection and the maintanence of the competition in 1994. It's date and law number are 07/12/1994, 4054. The Law consists of six parts and 65 articles. Restrictive agreements, any abuse by one or more undertakings of a dominant position and restrictive mergers and take-overs are prohibited by RKHK. Rekabet Kurulu was established for the purpuse of enforcing the Law. Pursuant to article 6 of this Law, any abuse of a dominant position is prohibited as mentioned above in the contents of article 86 of the Treaty. 179