Digital marketing in emerging markets challenges and opportunities
Yükselen pazarlarda dijital pazarlama: Zorluklar ve fırsatlar
- Tez No: 905654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK CEBECİ PERKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Özellikle Irak gibi yükselen pazarlarda dijital pazarlamanın karmaşık manzarasında dolaşmak,zorluklar ve umut verici fırsatlarla dolu bir yolculuktur. Bu araştırma, Irak'taki dijital pazarlamanın etkinliğini etkileyen kültürel, ekonomik ve teknolojik faktörleri keşfederek anlayışımızı derinleştirmeyi amaçlamaktadır. Kapsamlı bir literatür taraması ve orijinal araştırma yoluyla, bu çalışma, Irak pazarına özgü pratik içgörüler sunmayı hedeflemektedir. Araştırmamızın bulguları, kapsamlı dijital pazarlama uygulamalarının benimsen-mesi ile işletmelerin genel iş performansı arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Irak'taki dijital pazarın evriminde engelleri aşma ve fırsatları ya-kalama konusunda mobil, sosyal medya, e-ticaret ve dijital ödemeler için stratejik optimizasyonun büyük etkileri bulunmaktadır. Bilinçli karar verme, işletmelerin dijital manzarayı analiz etme yeteneğini artırırken, özelleştirilmiş dijital pazarlama stratejileri müşteri sadakatini ve marka bağlılığını artırmaktadır. Bu doğrultuda, odaklı dijital reklam stratejilerinin marka bilinirliği oluşturmada, daha fazla müşteriye erişmede ve karlılığı maksimize etmede faydalı olduğu bulunmuştur. Gerçekten de, güvenli dijital işlem sistemlerinin uygulanması, çevrimiçi işlemlerde muazzam bir büyümeye ve Irak merkezli şirketler için pazar genişletmeye yol açmıştır. Bu durum, işletmelerin dinamik ortamda başarılı olma-ları için yenilik ve stratejik planlamanın oynadığı kritik rolü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Navigating the complex landscape of digital marketing in emerging markets, es-pecially in Iraq, is a journey marked by unique challenges and promising opportuni-ties. This research proposal aims to deepen our understanding by exploring the cul-tural, economic, and technological factors influencing the effectiveness of digital marketing in Iraq. Through an extensive literature review and original research, this study en-deavors to provide practical insights tailored to the Iraqi market. The findings of our research demonstrate a positive relationship between the adop-tion of comprehensive digital marketing practices and enterprises' overall business performance in Iraq. Strategic optimization for mobile, social media, e-commerce, and digital payments has enormous effects on surmounting hindrances and capturing opportunities within Iraq's evolution of its digital market. Willful decision-making improves businesses' ability to analyze the digital landscape, and customized digital marketing strategies improve customer retention and brand loyalty. In this line, focused digital advertising strategies were found fruitful in building brand awareness, accessing more customers, and profit maximization. Indeed, the application of secure digital transaction systems has resulted in tremendous growth in online transactions and widened market extension for Iraqi-based companies. Such valuable guidance would enable businesses to enhance their digital marketing strategies in Iraq, pointing out the critical role innovation and strategic planning play in succeeding within the dynamic environment.