The impact of Syrian refugees on Turkish child labor market
Suriyeli mültecilerin Türkiye'deki çocuk işçiliğine etkileri
- Tez No: 718070
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ŞAZİYE PELİN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye, son on yılda yaklaşık 3.7 milyon Suriyeli mülteci misafir ederek dünyanın en büyük mülteci barındıran ülkesi oldu. Diğer ülkelerin aksine, neredeyse tamamı kentsel bölgelerde yaşayan mülteciler sosyal ve ekonomik fırsatlardan daha kolay yararlanıyor. Bu çalışmada, 2004-2018 Türkiye Hanehalkı İşgücü Araştırması'nı kullanarak Suriyeli mültecilerin 15-17 yaş aralığındaki yerli nüfusun işgücü piyasası çıktıları üzerindeki etkilerini araştırıyoruz. Mültecilerin göç ettikleri şehirler ile yerleştikleri şehirler arasındaki mesafeyi aracı değişken olarak kullanarak Farkların-Farkı yöntemini uyguladık. Tahmin sonuçlarına göre, genç erkeklerin istihdam oranında artış, genç kızların istihdam oranında ise hiçbir değişiklik bulunmadığını tespit ettik. Çocuk işçiliği ve çalışma saatleri üzerinde herhangi bir etki gözlenmezken, erkek çocukların işgücüne katılımını artırdığını bulduk. Ek olarak, sonuçların hane reisinin eğitim düzeyine göre farklılık gösterdiğini, az eğitimli hane reisinin bulunduğu hanelerde erkek çocukların istihdam edilme ve işgücüne katılıma ihtimalinin arttığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
During the last decade, nearly 3.7 million Syrian found refuge in Turkey, making it the largest refugee host country in the world. Different from other refugee-hosting countries, almost all the refugees live in urban areas, which makes it easier for them to benefit from social and economic opportunities. This paper analyzes the impact of Syrian refugees on young (15-17 years) native's labor market outcomes using Turkish Household Labor Force Surveys from 2004-2018. We employ a difference-in-difference IV methodology, using the variation in refugees to native ratio and a distance instrument. We find a positive effect on native boys' employment and no effect on native girls. In addition, there is no effect on child labor and working hours for both males and females, while there is a positive effect on boys' labor force participation only. Controlling for the heterogeneity of refugee's effect using household head education level, we find a positive effect on native boy's employment and labor force participation when the household head is less educated.