Acil serviste girişimsel sedasyon ve analjezi uygulanan hastalarda sedasyon derinliğini ölçmede EEG monitörizasyonu (Bispectral Index TM) ile Ramsey Sedasyon Skalası'nın uyumluluğunun değerlendirilmesi
Assessment of correlation with EEG monitoring (Bispectral Index™) and Ramsey Sedation Scale for measurement of sedation depth in the patients who was applied procedural sedation and analgesia in emergency department
- Tez No: 414788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE ÇOLAK ORAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Girişimsel sedasyon ve analjezi (GSA), acil servislerde ağrılı işlemlerde sık tercih edilen bir uygulamadır. GSA uygulanan hastalarda sedasyon derinliği takip edilmelidir. Sedasyon derinliği klinik skalaların yanı sıra 'Bispectral Index' gibi digital EEG monitorizasyonu ile de yapılabilmektedir. Çalışmamızda birincil sonlanım noktası olarak acil serviste ekstremite kırık veya çıkığı nedeniyle GSA uygulanan hastalarda sedasyon derinliğini takip etmede EEG monitörizasyonu (Bispectral Index™) ile 'Ramsey Sedasyon Skalası'nın uyumluluğunu, ikincil sonlanım noktası olarak gelişebilecek komplikasyonları erken tanımada kullanılabilirliğini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, analitik çalışmamıza, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne 01.12.2014-01.05.2015 tarihleri arasında başvuran ardışık 54 hasta alındı. Olguların sosyodemografik verileri, GSA öncesi, işlem başlangıcı (girişim başlama anı) ve sonrasında 5, 10, 15, 20. dakikalardaki vital bulguları, GKS, BIS ve RSS değerleri kayıt edildi. BIS ve RSS değerlerinin uyumluluğu değerlendirildi. Komplikasyon görülen ve görülmeyen olguların BIS değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 54 hastanın yaş ortalaması 57.4±15.7, kadın/erkek oranı 1.8 idi. En düşük ortalama BIS ölçümleri işlem başlangıcı (82.9±11.2) ve 5. dk'da (82.1±8.9) gelişti, sonrasında ise 10-15-20. dk'larda (85.1±9.8, 87.8±10.1 ve 91.8±7.8) olarak ölçüldü. Olguların bazal BIS ve RSS değerlerine bakıldığında aralarında anlamlı bir korelasyon yoktu (r:0.336, p:0.016). İşlem başlangıcı, 5.dk ve 15.dk BIS ve RSS değerleri arasında orta derecede negatif korelasyon saptanırken (r:-0.634, r:-0.637 ve r:-0,665) 10.
Özet (Çeviri)
Introduction: Procedural sedation and analgesia (PSA) is a common procedure for painful practices in emergency department.. This is provided with scaling and tracking of level of sedation. In addition to clinical scale; level of sedation can also be determined with digital EEG monitoring like 'Bispectral Index™'. In our study, the primary endpoint is the correlation of EEG monitoring (Bispectral Index™) with the Ramsey Sedation Scale who underwent the GSA due to extremity fractures or dislocations and secondary endpoints is the avaliability of determining posssible complications earlier. Method: In our prospective and analytical study 54 patients who were planned to underwent the GSA due to extremity fractures or dislocations in the emergency department of Dokuz Eylül University between the 01.12.2014-01.05.2015. sociodemographic data, vital signs, GCS, BIS and RSS data before GSA, the start of procedure, 5, 10, 15, 20. min. were recorded on data form. We also determine the corellation between BIS and RSS values. Results: The average age of the 54 patients enrolled in the study is 57.4±15.7, female/male ratio is 1.8. The lowest measurments at procedure start BIS values at procedure start (82.9±11.2) and 5 min. (82.1±8.9) was developed. Then 10-15-20. minutes (85.1 ± 9.8, 87.8 ± 10.1 and 91.8 ± 7.8) were measured. Considering the basal BIS values and RSS of patients, there was no significant correlation between them (r = 0.336, p = 0.016). Between the BIS and RSS values at procedure start, 5.min. and 15.min. moderate negative correlation was detected (r = -0634, r: -0637 and r: -0.665). Strong correlation was found between 10.min. and 20. Min.