Akut kolonik divertikülit: Tedavi, mortalite ve morbiditeyi etkileyen faktörler
Acute diverticulitis of the colon: Factors affecting treatment, mortality and morbidity
  1. Tez No: 414894
  2. Yazar: ZAZA IAKOBADZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ KORKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmada, 2010-2014 yılları arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde tedavi edilen akut kolonikdivertikülitli hastalar(verileri tam olan 65 hasta çalışmaya dahil edildi) retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri ve klinik bilgilerinden preoperatif yapılan labolatuvar ve radyolojik tetkikleri, tedavi seçeneği, ameliyat uygulanan hastalarda operasyon tipi, operasyon sırasındaki bulgular incelendi. Hastalar Hinchey ve Ambrosetti sınıflanmasına göre gruplandırılarak akut kolonikdivertikülit tedavi seçeneklerini inceleyerek her tedavi yönteminin mortalite ve morbidite üzerinde etkisini belirlendi. Mevcut bulgularına göre kliniğimizde uygulanan ve literatürdeki tedavi seçeneklerinin arasındaki benzerlik ve farklılıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Patients who were treated for acute diverticulitis of the colon between 2010 and 2014 in Ege University Faculty of Medicine Department of General Surgery were retrospectively analyzed and 65 of them were enrolled in the study (as their medical recordings were proper). Demographics of the patients and clinical parameters such as preoperative lab values, radiologic imagings, choice of treatment, type of operation and operative findings for operated patients were evaluated. Patients were classified into groups according to Hinchey and Ambrosetti classifications and by evaluating choice of treatment for acute diverticulitis of the colon; effects on mortality and morbidity was determined for each treatment modality. Similarities and differences between treatment options that are practiced in our clinic and stated in the literature were analyzed and put forward.