Isparta İli çocukluk çağı iyot eksikliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of childhood iodine deficiency in İsparta province
- Tez No: 414916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR PİRGON
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Önlenebilir zeka geriliğinin en sık neden olan iyot eksikliği dünyada ve ülkemizde hala önemli bir problem olarak yerinin korumaktadır. İlkokul çağı çocuklarında hafif ve orta düzeyde iyot eksikliği saptanır ve tedavi edilirse bilişsel ve motor işlevlerin düzeldiği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı Isparta ili'nde okul çağı çocuklarında iyot eksikliği durumunun belirlenmesidir. Metot: Çalışmaya 7-12 yaş arası kronik hastalığı olmayan toplam 400 öğrenci alındı. Çocukların antropometrik ölçümleri, tuz ve içme suyu tercihleri kaydedildi. İdrar iyot düzeyi, Sandell-Kolthoff reaksiyonu ile spektrofotometrik olarak ölçüldü. Bulgular: Çocukların %56,7'si erkek, %43.3'ü kızdı. Ortalama yaş 8,7±1,2 yıl, ortalama boy 131,8±10,7 cm, ortalama ağırlık 29,7±7,2 kg idi. Çocukların %63,7'sinde (254) iyot eksikliği saptandı ve bunların büyük çoğunluğunda (%81,7) hafif derecede iyot eksikliği mevcuttu. İyot eksikliği saptananların %57,4'ü kız, %42,6'sı erkekti ve %85'i iyotlu tuz, %15'i iyotsuz tuz kullanmakta idi. Isparta ilinde ortalama iyot düzeyi 107,8±78,1μg/L idi. İdrar iyot düzeyi düşük olan çocuklarda antropometrik ölçümler anlamlı olarak düşüktü. Sonuç: Çalışmada Isparta ili'nde okul çağı çocuklarında hafif düzeyde iyot eksikliği olduğu ve iyot eksikliği olan çocuklarda istatistiksel olarak anlamlı bir büyüme geriliği olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Aim: Iodine deficiency is the most common cause of preventable mental retardation in the world and in our country still remains in place as a major problem. If the primary school-age children in the mild to moderate iodine deficiency is detected and treated are known to improve cognitive and motor function. The aim of this study was to determine the status of iodine deficiency in school children at Isparta province. Method: The study enrolled a total of 400 students aged 7-12 without chronic disease. Children's anthropometric measurements, salt and drinking water preferences were recorded. Urinary iodine levels, was measured by spectrophotometry with Sandell-Kolthoff reaction. Results: The 56.7% of the children were male and 43.3% female. The mean age was 8.7 ± 1.2 years, mean height 131.8 ± 10.7 cm and the mean weight was 29.7 ± 7.2 kg. Children in 63.7% (254) had iodine deficiency and the majority of them (81.7%) had mild iodine deficiency. 57.4% of children with iodine deficiency were female and 42.6% male. 85% of these children was using iodized salt, 15% of non-iodised salt. The mean urinary iodine level of 400 children was 107,8±78,1μg/L. Anthropometric measurements in children with urinary iodine levels were significantly lower. Conclusion: In our study we determined mild iodine deficiency in primary scholl age children in Isparta and we have found a statistically significant growth retardation in children with iodine deficiency.