Omega 3 kullanan laktasyondaki annelerin anne sütü proinflamatuar sitokinleri ile yağ asitleri ve leptinin ilişkisi
Association of breastmilk proinflammatory cytokines with fatty acids and leptin in lactating women who used omega-3
- Tez No: 648074
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN SERDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızda gebelikte omega-3 yağ asiti desteği alan annelerin sütünde IL-6, MMP-1, TIMP-1, PUFA dahil olmak üzere yağ asitleri, leptin düzeyleri ölçülerek anne ve bebeğin antropometrik ölçümleri ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Acibadem Bodrum Hastanesinde, 19-35 yaşları arası, laktasyonun 1. ve 6. ayları arasında olan, 32 tanesi gebeliğinde omega-3 YA preparatı kullanan ve 35'i kullanmamış olan 67 adet gönüllü anne ve bebekleri üzerinde yürütülmüştür. Anneye ait, demografik özellikler, beslenme alışkanlıkları, bebekler ve annelerinin genel özellikleri anket formu ile saptanmıştır. Anne ve bebeklerin antropometrik ölçümleri ve anne sütü IL-6, MMP-1, TIMP, leptin, IL-6, PUFA dahil olmak üzere yağ asitleri ölçümleri yapılmıştır. Anne sütü MMP-1, TIMP-1, leptin ve IL-6 ELISA yöntemi ile, yağ asitleri ise GC-FID ile ölçülmüştür. Gebeliğinde omega-3 YA kullanan annelerde, anne sütü omega-3 YA düzeylerinde anlamlı yükseklik saptanmıştır (p=0,0045). Omega-3 YA preparatı kullanan annelerde, anne sütü omega 6:3 YA oranı, MMP-1 ve IL-6 düzeylerinde anlamlı düşüklük izlenmiştir (p=0,0003, p=0,0001, p=0,02).
Özet (Çeviri)
Association of Breastmilk Proinflammatory Cytokines With Fatty Acids and Leptin in Lactating Women Who Used Omega-3 In our study we aimed to assess the levels and interrelationships of IL-6, MMP-1, TIMP-1, fatty acids including PUFA and leptin levels in breastmilk from women who used omega-3 during gestation and compared their levels with maternal and infant antropometric measurements. This study was conducted in Acibadem Bodrum Hospital with 67, 19-35 years old voluntary mother, in 1 to 6 months of lactation, 32 of which have used omega-3 FA supplements during pregnancy, 35 who have not, and their infants. Maternal demographic characteristics, nutritional habits and general features of infants and mothers were determined by a questionairre form. Measurements of maternal and infant antropometrics, breastmilk IL-6, MMP-1, TIMP-1, leptin, FA's including PUFAs, and leptin, were performed. Breastmilk MMP-1, TIMP-1, leptin and IL-6 were measured by ELISA; fatty acids were measured by GC-FID method. There was a significant increase in omega-3 FA levels in breastmilk of women who used omega-3 FA supplements (p=0,0045). Omega 6:3 ratio, MMP-1 and IL-6 levels were significantly low in women who used omega-3 FA suplements (p=0,0003, p=0,0001, p=0,02).