Türk diatom toprağının entomopatojen fungus, Beauveria bassiana (Bals.) Vuill. ile kombinasyonlarının, Oryzaephilus surinamensis (l.) ve Rhyzopertha dominica (f.) 'ya karşı biyolojik etkinliğinin belirlenmesi
Determination of biological activity of turkish diatomaceous earth in combinations with Entomopathogenic fungus, Beauveria bassiana (Bals.) Vuill. against Oryzaephilus surinamensis (L.) and Rhyzopertha dominica (F.)
  1. Tez No: 415183
  2. Yazar: ZEHRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ARDA IŞIKBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Türk diatom toprağı ile yerel entomopatojen fungus Beauveria basiana'nın yerel izolatının birlikte kullanımının depolanmış tahılların en önemli zararlılarından, Oryzaephilus surinamensis (L.) ve Rhyzopertha dominica (F.)'ya karşı etkinlikleri araştırılmıştır. Bu amaçla buğday üzerinde tek başına 250 ppm ve 500 ppm Türk diatom toprağının (DE), 150 ppm ve 300 ppm entomopatojen fungus, B. basiana'nın yerel izolatının (EP) ve ikili kombinasyonlarının R. dominica ve O. surinamensis'e karşı etkinliklerini belirlemek için biyolojik testler yürütülmüştür. Diatom, fungus ve bunların ikili kombinasyon uygulamalarından 7 ve 14 gün sonra O. surinamensis ve R.dominica erginlerinin ölüm oranları ve 65 gün sonra ise yeni nesil ergin sayıları (F1) belirlenmiştir. Buğday üzerinde O. surinamensis ve R.dominica ile yürütülen biyolojik testlerde 7. ve 14. gün sonunda tek başına Türk diatom toprağının kullanımı (250 ppm DE ve 500 ppm DE) R. dominica erginlerine karşı düşük etkinliğe sahip olurken O. surinamensis erginlerine karşı daha yüksek etkinliğe sahip olduğu görülmüştür. Yürütülen biyolojik testlerde 7. günde her iki böcek türünde de, yerel diatom toprağı ve entomopatojen fungus, B. bassiana'nın tüm kombinasyonlarında (150 ppm EP+250 ppm DE, 150 ppm EP+500 ppm DE, 300 ppm EP+250 ppm DE, 300 ppm EP+500 ppm DE) elde edilen ölüm oranları tek başına EP ve DE uygulamalarından elde edilen ölüm oranlarından önemli seviyede yüksek olduğu görülmüştür. Ancak 7. günde hiçbir uygulamada R. dominica ve O. surinamensis erginlerinin %100 ölümü elde edilmemiştir. 7. günde tüm ikili kombinasyonlarda elde edilen R. dominica ve O. surinamensis erginlerinin ölüm oranları tek başına EP ve DE uygulamalarına ait ölüm oranlarının toplamından daha yüksek olduğu görülmüştür. 14. günde ise O. surinamensis için yüksek DE konsantrasyonu (500 ppm) ve R. dominica için ise yüksek EP konsantrasyonu (300 ppm) dışında yerel diatom toprağı ile entomopatojen fungus, B. bassiana'nın tüm ikili kombinasyonlarının O. surinamensis ve R. dominica erginlerinin ölümünde önemli artışlara neden olduğu görülmüştür. O. surinamensis ve R. dominica erginlerinde %100 ölümü yalnızca 14. günde 300 ppm EP ile 500 ppm DE kombinasyonunda elde edilmiştir. Yürütülen biyolojik testler sonucunda elde edilen ölüm oranları sonuçlarına paralel olarak ikili kombinasyon konsantrasyonlarında hemen hemen hiç O. surinamensis ergin çıkışı görülmemiştir. Bu sonuçlar diatom toprağı ve entomopatojen fungus, B. basiana'nın test edilen tüm ikili kombinasyonlarının O. surinamensis'in popülasyonunu baskı altına alabileceğini ortaya çıkarmıştır. Rhyzopertha dominica erginlerinde ise ikili kombinasyonların kontrol uygulamasına göre yeni nesil ergin çıkışlarını azalttığı ancak 300 ppm EP ile 250 ppm DE kombinasyonu dışında hiçbir ikili kombinasyon uygulamasının R. dominica yeni nesil ergin çıkışını tamamen engelleyemediği görülmüştür. Sonuç olarak bu çalışmada yerel diatom toprağı ile entomopatojen fungus olan B. bassiana'nın yerel izolatının kombinasyonlarının depolanmış tahıl zararlılarının mücadelesinde kullanılabilme potansiyeline sahip olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effectiveness of Turkish diatomaceous earth in combinations with entomopathogenic fungus, a local isolate of Beauveria bassiana (Bals.) Vuill. against stored grain insect pests, Oryzaephilus surinamensis (L.) and Rhyzopertha dominica (F.) was determined. In this scope, biological tests were carried out in order to determine insecticidal activity of 250 and 500 ppm concentrations of Turkish diatomaceous earth (DE) alone, 150 and 300 ppm of entomopathogenic fungus, a local isolate of Beauveria bassiana alone and their binary combinations against O. surinamensis and R. dominica adults. The mortality of O. surinamensis and R. dominica adults and their F1 progeny densities were determined 7 and 14 days after the treatments and 65 days after the complete of each biological test respectively. The results of biological tests on wheat indicated that all treatments of Turkish diatomaceous earth alone (250 ppm DE and 500 ppm DE) resulted in low mortalities of R. dominica adults whilst they produced higher mortalities of O. surinamensis adults. After 7 days of the treatments, all binary combinations of Turkish diatomaceous earth (DE) and B. bassiana isolate (150 ppm EP+250 ppm DE, 150 ppm EP+500 ppm DE, 300 ppm EP+250 ppm DE, 300 ppm EP+500 ppm DE) resulted in higher mortalities of both tested insect species than Turkish diatomaceous earth and B. bassiana isolate alone treatments. However, treatments did not produce complete mortality of R. dominica and O. surinamensis adults after 7 days of the treatments. The mortalities of R. dominica and O. surinamensis adults at all binary combinations of DE and EP after 7 days of the treatments, were higher than sum of the mortalities of EP and DE alone treatments. After 14 days of the treatments all binary combinations of DE and EP, except treatments at the highest concentration of DE (500 ppm) for O. surinamensis and EP (300 ppm) for R. dominica, also resulted in significant increase of the mortality of O. surinamensis and R. dominica adults. The complete mortality of both O. surinamensis and R. dominica adults were obtained at only binary combination of 300 ppm EP and 500 ppm DE after 14 days of treatment. In parallel with the mortality results obtained from biological tests almost no F1 progeny of O. surinamensis emerged at all binary combinations of DE and EP. These results indicated that all binary combinations of DE and EP completely prevented progeny production of O. surinamensis. In the case of R. dominica adults, all binary combinations of DE and EP significantly reduced F1 progeny production compared with that at control treatment. However, all binary combinations of DE and EP, except binary combination of 300 ppm EP and 250 ppm DE, did not completely prevent F1 progeny production of R. dominica. In conclusion, this study indicated that the binary combination of Turkish diatomaceous earth and B. bassiana local isolate would have potential to be used for control of stored-grain insects.