Bazı Türk diatom topraklarının Amerikan hamam böceği(Periplaneta americana (L.) erginlerine karşı öldürücü etkisi
Lethal effect of some Turkish diatomaceous eartshs against adults of American cockroach (Periplaneta americana (L.)
- Tez No: 559903
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmada K14 ve K16 kodlu yerel diatom topraklarının beton, parke ve seramik yüzeylerin üzerinde Amerikan hamam böceği (Periplaneta americana (L.)) erginlerine karşı öldürücü etkisini araştırmıştır. P.americana erginlerine karşı 11 gün süre ile üç farklı yüzey (beton, parke, seramik) üzerinde 2.5, 5, 10, 20, 40, 80 ve 100 g/m2 dozlarda biyolojik testler yürütülmüştür. Tüm uygulama yüzeylerin üzerinde P.americana erginlerinin ölüm oranlarına K14 ve K16 kodlu yerel diatom topraklarının dozu ve P. americana erginlerinin dozlara maruz bırakılma süresi, P.americana erginlerin ölümlerinde önemli derecede etkiye sebep olduğu belirlenmiştir. K14 kodlu yerel diatom toprağının 2.5 g/m2 dozunun tüm yüzeyler üzerinde onbirinci gün sonunda en düşük ölüm oranına sahip olduğu belirlenmiştir. K14 kodlu yerel diatom toprağının 40 g/m2 dozundan itibaren tüm dozların, tüm uygulama yüzeylerinde onbirinci gün sonunda %100 ölüm oranına ulaşmıştır. K16 kodlu yerel diatom toprağının 2.5 g/m2 dozu tüm yüzeyler üzerinde onbirinci gün sonunda en düşük ölüm oranına sahip olduğu belirlenmiştir. K16 kodlu yerel diatom toprağının 40g/m2 dozundan itibaren tüm dozların, tüm uygulama yüzeylerinde onbirinci gün sonunda %100 ölüm oranına ulaşmıştır. K14 ve K16 kodlu yerel diatom topraklarının üç uygulama yüzeyin (beton, seramik ve parke) üzerinde yedi farklı dozları karşılaştırıldığında; K16 kodlu yerel diatomda beton ve seramik yüzeylerinde K14 kodlu yerel diatomdan daha etkili olurken, K14 ve K16 kodlu yerel diatomlar parke yüzeyin üzerinde yedi farklı dozlarda etkinlikleri benzer olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışma ile K14 ve K16 kodlu yerel diatom topraklarının zararlı durumunda olan P.americana mücadelesi için kullanabilme kapasitesinin olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The study investigated the insecticidal effects insektisidal of K14 and K16 coded local diatomaceous earth on the concrete, parquet and ceramic surfaces against the American cockroach (Periplaneta americana (L.)). Biological tests were carried out on three different surfaces (concrete, parquet, ceramic tile) at doses of 2.5, 5, 10, 20, 40, 80 and 100 g/m2 for 11 days against P. americana adults. The doses of K14 and K16 local diatomaceous earths and exposure periods at all application surfaces was determined to cause significant mortality effect on P. americana adults. It was determined that the 2.5 g/m2 dose of K14 local diatomaceous earth had the lowest mortality rate on all surfaces at the end eleventh day. Starting from the 40 g/m2 dose of the K14 local diatomaceous earth, all doses have reached 100% mortality at the end of the eleventh day on all application surfaces. It was determined that the 2.5 g/m2 dose of K16 local diatomaceous earth had the lowest mortality rate on all surfaces at the end eleventh day. Again starting from the 40 g/m2 dose of the K16 local diatomaceous earth, all doses have reached 100% mortality at the end of the eleventh day on all application surfaces.When compared to seven separate doses of K14 and K16 local diatomaceous earth on three application surfaces (concrete, ceramic and parquet); the K16 diatomaceous earth on the concrete and ceramic surfaces was more effective than K14 diatomaceous earth, whereas K14 and K16 with seven different doses were found to be similar effect on the parquet surface. As a result of this study, it was found that K14 and K16 local diatomaceous earth may be a good option for controlling this pest because the K14 and K16 coded local diatomaceous earth are not harmful to the environment.