NiFeCr ince film alaşımların magnetik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
Analysis of magnetic and structural properties of NiFeCr thin film alloys
  1. Tez No: 415360
  2. Yazar: ÖMER ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÇAKMAKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında, Crx'la katkılanan (Ni80Fe20)1-x alaşım nano filmleri DC magnetron sıçratma tekniği ile üretilmiştir. Cr katkılı (Ni80Fe20) alaşım nano filmlerinin yapısal, magnetik ve elektriksel özellikleri araştırılmıştır. Üretilen (Ni80Fe20)1-xCrx filmlerinin yapı karakteristikleri XRD (X-ray Diffraction) ile magnetik özellikleri VSM (Vibrating Sample Magnetometer) ile yüzey topografyası AFM (Atomic Force Microscoby) ile elektriksel özellikleri ise dört nokta prop metodu ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan, Cr oranı arttıkça (Ni80Fe20)1-xCrx alaşımın magnetikliğini kaybettiği, bununla birlikte koersivite değerinin yükseldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis the (Ni80Fe20)1-xCrx alloy films were deposited using DC magnetron sputtering technique. It was also investigated the structurel, magnetic and electrical properties of the sputter (Ni80Fe20)1-xCrx alloy thin films. The structural properties were investigated by XRD (X-ray Diffraction), the magnetic properties were investigated by VSM (Vibrating Sample Magnetometer) and the surface topography was investigated with AFM (Atomic Force Microscoby). It was found from the results that as the Cr ratio increases, the (Ni80Fe20)1-xCrx thin film alloys loses the ferromagnetic property.