Seçmeli Bilim Uygulamaları dersinin 7. sınıf öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersindeki bsb, tutum ve motivasyonlarına etkisi
Effect of optional Science Applications Lesson on 7th grade students for Scientific Process skills in science and technology lesson, their manners, motivation
  1. Tez No: 415432
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR URAL KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmanın amacı; Seçmeli Bilim Uygulamaları dersinin 7. Sınıf Öğrencilerin Fen ve Teknoloji Dersindeki Bilimsel Süreç Becerileri, Tutum ve Motivasyonlarına Etkisini belirlemek ve Seçmeli Bilim Uygulamaları dersine ilişkin öğrenci görüşlerini tespit etmektir. Karma yöntemin kullanıldığı araştırma, 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında Ağrı Merkez'e bağlı Seçmeli Bilim Uygulamaları dersini alan ve almayan, toplam 212 tane 7. Sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmanın nicel bölümünde, SBU dersini alan 107 ve almayan 105 öğrenciye uygulanan; Bilimsel Süreç Becerileri testi ile tutum ve motivasyon ölçeklerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Nitel bölümde ise; SBU dersini alan 15 öğrenciyle yürütülen yarı yapılandırılmış mülakatlardan elde edilen verilerden yararlanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Science) 20.0 programı kullanılmıştır. Bu verilere Bağımlı ve Bağımsız t-Testi uygulanmış ve elde edilen sonuçlar 0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Nitel verilerin analizinde ise betimsel ve içerik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen nicel ve nitel veriler Seçmeli Bilim Uygulamaları dersinin; öğrencilerin Bilimsel Süreç Becerileri, tutum ve motivasyonlarını olumlu yönde geliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to designate the impact of Elective Science Applications courses on 7th grade students' scientific process skills, attitudes and motivation in their science and technology classes and to determine students' views on Elective Science Applications courses. The study was carried out with 212 seventh grade students with some of them who previously had Elective Science Applications courses and some of them who didn't during 2014-2015 academic year in Ağrı by using the joint survey research methods. In the quantitative section of the research, the data was collected by using the scientific process skills test, attitude and motivation tests which were applied to 107 students who had Elective Science Applications (ESA) courses and 105 students who didn't. In qualitative section whereas, the data was collected through semi-structured interviews with 15 students who had ESA courses. The SPSS (Statistical Package for the Social Science ) 20.0 program was used for statistical analysis of quantitative data. The independent and dependent T-Tests were applied to the data and the result which was obtained was evaluated at 0.05 significance level. On the other hand, descriptive and content methods of analysis were used for qualitative data. The quantitative and qualitative data which was obtained from the survey shows that ESA courses improve students' scientific process skills , attitudes and motivation to the better.