Keman eğitiminde ezber yöntemine dayalı öğretim programının öğrenci performansına etkisi
The reflections of teaching program based on the method of memorization in violin education on the performance of students
- Tez No: 415562
- Danışmanlar: PROF. DR. H. SEVAL KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmanın amacı, keman eğitiminde ezber yöntemine dayalı öğretim programının, müzik eğitimi alan keman öğrencilerinin performansı üzerinde geleneksel yönteme dayalı öğretim programına göre etkililiğini belirleyebilmektir. Çalışmada, ön test - son test?e dayalı eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı-deneysel model kullanılmıştır. Çalışmaya 2012-2013 öğretim yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören 8 keman öğrencisi katılmıştır. Deney öncesinde öğrenciler random olarak, deney ve kontrol grubu olmak üzere 4?er kişilik iki gruba ayrılmışlardır. Deney için seçilen eser, her iki gruba da deney öncesinde çaldırılarak kayıt altına alınmıştır. Deney aşamasında, 4 hafta boyunca kontrol grubu öğrencileri ile geleneksel yönteme dayalı öğretim programı ile keman dersi, deney grubu öğrencileri ile deney için oluşturulan ezber yöntemine dayalı öğretim programı ile keman dersi yürütülmüştür. Hem deney öncesinde hem de deney sonrasında öğrencilerin performanslarının video kaydı yapılmıştır. Deney aşaması sona erdikten sonra, alınmış olan tüm performans kayıtları, çalışma için hazırlanmış olan değerlendirme ölçeği aracılığıyla üç uzman tarafından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda elde edilen veriler SPSS programı ile Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testileri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, genel olarak keman eğitimine ezber yöntemine dayalı öğretim programının keman eğitimi alan öğrencilerin performansı üzerinde geleneksel yönteme dayalı öğretim programına göre daha etkili olduğu görülmüştür. Performansın alt kriterlerinden olan ritm kalıplarını doğru çalabilme, eseri ritmik yapısına uygun çalabilme, eserdeki pasajları doğru artiküle edebilme davranışlarında ise ezber yöntemine dayalı öğretim programının, geleneksel yönteme dayalı öğretim programına göre daha etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler Ezberleme, Müzik Eğitimi, Keman Eğitimi, Performans, Öğretim Program
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate the effects of the teaching program based on the method of memorization on the performance of violin students of the violin students on comparison with teaching program based on the traditional method. The model of the research was ?semi-experimental? pre-test post-test design and based on nonequivalent control group. 8 violin students who study at Mehmet Akif Ersoy University, Education Faculty Music Department in 2012-2013 academic year, participated into the study. The students included in this study was randomly assigned to either the control group or the experimental group 4 each students. The violin piece selected to use for the experiment has been played by the all students and recorded their performance. During 4 weeks, the piece was taught to the students of control group by the researcher using traditional method while the same piece was taught to the students of experimental group by the researcher using memorization method. Each student?s performance was recorded during the pre-test and post-test periods. At the end of the experimentation, the recording of performances was evaluated by three violin teachers using evaluation scale developed by the researcher. The data collected was analysed by Mann- Whitney U Test and Kruskal Wallis Test, using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS). As a result of the research, it was found out that the teaching program based on the method of memorization on the performance of violin students is more effective than the teaching program based on the traditional method, generally. It was found out the teaching program based on the method of memorization is not effective on the playing the rhythmic forms properly, playing appropriately to the rhythmic structure and articulate the passage properly. Key Words Memorization, Music Education, Violin Education, Performance, Teaching Program.