Le principe de la spécialisation chez Platon et son interprétation par Badiou dans la République de Platon
Platon'da uzmanlaşma ilkesi ve Badiou'nun Platon'un Devleti eserinde bu ilkenin yorumu
  1. Tez No: 415710
  2. Yazar: AŞKIN YÜCEL SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMİ BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Devlet (Platon) ve Platon'un Devleti (Badiou) eserleri arasındaki zamansal fark sayesinde, bu iki eser belirli bir konu nazarında incelenebilirse zaman ve tarihsellik kendiliğinden ortaya çıkar. Bunun için, ilk olarak uzmanlaşma bağlamında Devlet okunmaya çalışılır. Akabinde adaletin uzmanlaşma ilkesiyle tanımlandığı kent ve yine bu ilkeyle kurulan kentin ortaya çıkışı incelenir. Daha sonra, Badiou'nun Devlet'i yeniden yazımının yöntemi ele alınır. Bu yöntem incelemesi bir taraftan metnin modernleştirilmesinden kaynaklı oluşabilecek sorunları (örneğin modernleştirilen metinde incelenen düşüncelerin kime ait olduğu problemi gibi) önlerken diğer taraftan da iki metin arasında karşılaştırma imkânını kurar. Platon'un Devlet'i eserinde adalet ve uzmanlaşmanın incelenmesi bir diğer bölümü oluşturur, böylece orijinal metne göre kökten bir değişim olup olmadığı ortaya çıkmaya başlar. Daha sonra, Uzmanlaşma ilkesinin Platon'un adil kentinde kendisini kurumsallaştırmış olduğu hipotezi altında, Devlet eserine genel yaklaşım ve bu ilkenin doğal eğilimler üzerinden doğrulanması ortaya konur. Uzmanlaşma nazarında bu iki eser arasında kökten farklılıklar ön planda olmak üzere bir karşılaştırma yapılır ve iki adalet tanımı arasındaki farkın detaylı analizi kökten farklılığı ortaya koyar ve bu da uzmanlaşmanın tarih içerisinde kurumsallaşmasının anlaşılmasını sağlar. Olan ve olması gereken arasındaki zamansal fark ve Devlet eserinin başı ve sonundaki umudun zamansal içeriği üzerinden Platon'un olabilecek en iyi kentinin nerede olduğu ve ona karşılık gelen Badiou'nun doğru siyasetinin zamansallığı bir bütün olarak sorgulanır.
Özet (Çeviri)
The chronological difference between Plato's Republic and Badiou's“Remake of the Republic”gives us the possibility to conceive the institutionalization of specialization in history We start with reading the Republic in the context of specialization. We follow by explaining the origins of the city, in other words the republic, by the principle of specialization. Then, we examine the method of the remake of Plato's Republic by Badiou. First we explain why we can't consider the remake as an interpretation or a translation of the original one. We follow by examining the general procedures which form the historical difference between the two texts. These general procedures are applied by Badiou since the modernisation can only be completed by a modernisation of concepts. So we list the original concepts and their modernized versions which belong to contemporary philosophy. At the fifth part we compare the two works in relation to specialization. This comparison focuses on fundamental differences. As a result of a detailed comparison of both definitions, we might conclude that there is a fundamental difference which allows the possibility to conceive the institutionalization of specialization within history. Our conclusion focuses on the examination of the temporal difference between“what is”and“what must be?”At one side,“what is”refers rather to“always”which is found in a form of the present. At the other side“what must be”is pulled towards the past in remorse and regret, instead of hope. We conclude by questioning the similarities between the temporal content of hope within Plato's republic, and the temporality of Badiou's politics.