La certitude de la connaissance du point de vue de la distinction de l'âme et du corps chez avicenne et Descartes
Ruh ve beden ayrımı açısından İbn Sina ve Descartes'ta bilginin kesinliği
  1. Tez No: 415738
  2. Yazar: E. BURAK ŞAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE KOVANLIKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışma bilginin kesinliği meselesini tartışmayı hedefliyor. Çalışmamızda bilginin kesinliği meselesi kesinlik imkânının kaynağında durduğunu düşündüğümüz ruh-cisim ayrımı üzerinden ele alınıyor. Kesinliğin ancak vasıtasız bilmenin mümkün olmasıyla varolabileceğini tartıştıktan sonra, bu türden vasıtasız bilmenin İbn Sînâ ve Descartes'ta ben'in bilgisi sayesinde, varım görüsünde bulunduğunu iddia ediyoruz. Her iki filozofta da cogito görüsünün bir çıkarım olmadığına dikkat çekerek bunun bir tür farkındalık, kendi üzerine düşünmeyi mümkün kılan bir bilinç hali olduğunun altını çiziyoruz. Bu görünün, iki filozof için de askıya alındığı tek ânın dahi olamayacağı bir vasıtasızlık anlamına geldiğini tartışıyoruz. Bunun her tür düşüncenin ve bilginin zemininde olan ilk kesinlik olduğunu söylüyoruz. Araştırmamızda ortaya koymaya çalıştığımız sonuçların başında ise kesinlik ile hüküm seviyesi arasındaki ayrım gelmektedir. İbn Sina ve Descartes'ın ifade ettikleri cogito'dan yola çıkarak iki bilme seviyesi olduğunu temellendirmeye çalışıyoruz. Bunlardan biri hükme ihtiyaç duymaz diğeri ise yalnızca hükümlerle ve sentezlerle işler.
Özet (Çeviri)
This work aims to study the question of the certainty of knowledge. To do this, the certainty of knowledge is studied from the point of view of the theory of the soul in Avicenna and Descartes. We believe that the certainty is only possible as long as there is a possibility of immediacy in the act of knowing. We defend the thesis that this immediate knowledge in Avicenna and Descartes is in the knowledge of the self, the intuition that I exist. The intuition of both philosophers' cogito is not a conclusion or reasoning but it is a kind of apperception, a kind of consciousness that makes possible self-reflection. This intuition exists for these philosophers as an immediacy that cannot be ignored or suspended and which does not enter within the area of judgment. This is a first certainty and is the basis of all thought. For Avicenna and Descartes, intuition that I exist: the only certainty: the knowledge of what one knows is what makes possible the certainty of knowledge. What can be drawn from our research is the distinction between the level of certainty and the level of judgment. We try to emphasize this distinction throughout all of our work. Starting from the cogito expressed by Avicenna and Descartes, we defend the idea that there are two levels of knowledge: a kind of knowledge that does not need judgment and a kind of knowing that only functions by judgments, i.e. by the synthesis.