Yavuz Bülent Bakiler'in Âşık Veysel, Seninle, Şiirimizde Ana, Üsküp'ten Kosova'ya adlı eserlerinin sözlüğü ve söz varlığı
Dictionary and vocabulary of Yavuz Bülent Bakiler's works Âşık Veysel, Seninle, Şiirimizde Ana, Üsküp'ten Kosova'ya
- Tez No: 415745
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN EMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 805
Özet
Bu çalışmada, Yavuz Bülent Bakiler'in Âşık Veysel, Şiirimizde Ana, Seninle, Üsküp'ten Kosova'ya adlı dört eserinde geçen söz varlığının sözlüğü hazırlanmıştır. Bu tez, Ön Söz, Kısaltmalar, Sözlüğün Kullanımı ile İlgili Açıklamalar, Yavuz Bülent Bakiler'in Hayatı ve Eserleri, Kaynakça ve Sonuç kısmının dışında Sözlük ve Söz Varlığı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Tezin başında, söz varlığı, sözlük, sözlük bilimi, metin ve sanatçı sözlükleri ile ilgili açıklamalar yapılmış, Yavuz Bülent Bakiler'in hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. Kısaltmalar ve Sözlüğün Kullanımı ile İlgili Açıklamalar kısmında çalışmadan yararlanmak isteyenlere yardımcı olacak bilgiler sunulmuştur. Sözlük bölümünde, şair ve yazarın bu eserlerde kullandığı söz varlığı tek tek incelenerek cümle içerisindeki anlamı ve anlamları tespit edilmiş ve bunlar sözlük bilimi esasına göre düzenlenmiştir. Ulaşabildiğimiz sözlüklerde incelediğimiz metinlerdeki anlamını bulamadığımız sözlük birimler, tarafımızdan anlamlandırılmıştır. Söz Varlığı bölümünde Yavuz Bülent Bakiler'in eserlerinde kullandığı söz varlığı, söz varlığını oluşturan unsurlar bakımından türlerine göre sınıflandırılmış ve alfabetik olarak dizilmiştir. Sonuç kısmında, şair ve yazarın eserlerinde kullandığı söz varlığı ile ilgili bazı değerlendirmeler yapılmıştır. Metin ve sanatçı sözlüklerinin hazırlanması, Türk dilinin söz varlığının genişlemesine ve zenginliğinin ortaya konmasına katkı sağlayacaktır. Bu tez, Türkçenin oylumlu, bütüncül söz varlığının oluşturulmasına katkıda bulunmak; şair ve yazarın söz varlığını belirleyerek onun dil kullanım becerisini, dünya görüşünü, kavramlar dünyasını değerlendirecek çalışmalara malzeme oluşturmak; dil ve yazın incelemeleri ve sözlük bilimi çalışmalarına veri sağlamak için hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMLER Söz Varlığı, Sanatçı Sözlüğü, Yavuz Bülent Bakiler, Âşık Veysel, Şiirimizde Ana, Seninle, Üsküp'ten Kosova'ya
Özet (Çeviri)
In thıs study, the dictionary of vocabulary has been prepared the four work of arts of Yavuz Bülent Bakiler, which are called Âşık Veysel, Şiirimizde Ana, Seninle, Üsküp`ten Kosova'ya. This thesis consist of the two sections of Dictionary and Vocabulary expect for the Prologue, Abbreviations Instructions about the usage of the dictionary had the life and works of Yavuz Bülent Bakiler. At the beginning of the thesis, the explanations have been made about the vocabulary, the dictionary, the lexicology and the dictionaries on text and author. The life of Yavuz Bülent Bakiler, his literary stature and works of art have been mentioned. In the section of Abbreviations and the Instructiers about the safe of the dictionary the beneficial learnings have been given for the ones who want to take benefit from this work. In the section of Dictionary, the vocabulary which is used in these works of art by the author and poet has been identified one by one by the meaning and the meanings with in the sentences and these have been arrangedin terms of lexicology. We have given the meanings to the words that we are not able find the exact meanings the texts that we examine and we do this with the dictionaries that we can reach. In the section of“Vocabulary ”the vocabulary that Yavuz Bülent Bakiler used has been classified in terms of the elements that compose the vocabulary and it has been alphabetically arranged. In the section of conclusion, there are some exaluations about the vocabulary that the author and poet has employed in his and her works of art. The preperation of the dictionaries on text and artist will contribute to the entichment and expansion of Turkish language. This thesis has been prepared for the contribution to the composition of Turkish language`s integrated and voluminous vocabulary; for the composition of the basis of the author and poet who can evaluate the world of notions, the point of wiev to the world, and his and her the skill of the language use by identifying his and her vocabulary; and fort he provision of data to the works of lexicology and language and text examinations. KEYWORDS Artist Dictionary, Vocabulary, Dictionary, Yavuz Bülent Bakiler, Âşık Veysel, Şiirimizde Ana, Seninle, Üsküp`ten Kosova`ya