Yavuz Bülent Bakiler'in şiir anlayışı ve şiirindeki tezahürler
  1. Tez No: 52633
  2. Yazar: HİDAYET ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADIK TURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET Yavuz Bülent Bakiler, hem şiiriyle hem de nesriyle, edebî şahsiyet olma hüviyeti kazanmış sanatçılardan biridir. Bugüne kadar ortaya koyduğu eserleriyle edebiyat tarihinde, kendine bir yer açmıştır. Bu çalışmada. 1950 yılından sonra değişen ve gelişen Türk şiiri içinde, şâir Yavuz Bülent Bakilerin şiirinin Türk edebiyatındaki yeri tesbit edilmeye çalışıldı. Bu amaçla, şâir Yavuz Bülent Bakilerin şiir anlayışı, şiirlerinde görülen tefekkür dünyası, şiirlerinde kullandığı form ve ahenk unsurları incelendi. Bu yapılırken, doğrudan eserlerinden hareket edildi. Eserlerinde görülen bazı hususları ortaya çıkarmak için de, hem şâirin hayatı, hem de nesirleri için birer bölüm açıldı. Çalışma, Sözbaşı, Giriş, yedi bölüm, Sonuç ve Toplu Değerlendirme ile Kaynakçadan meydana geldi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With his poems and prose Yavuz Bülent Bakiler is among the poets that have achieved a literary standing. He has made a place for himself in literature with his works of art up to date. In this thesis Yavuz Bülent Bâkiler's standing within Turkish literature after the changing and developing year of 1950 for Turkish poems, has been researched. With this aim. Yavuz Bülent Bâkiler's understanding of poems, the ideas visible within his poems, as well as the structure and harmony aspects employed within his poems were investigated. In doing so, his works were referenced directly. In order to highlight some aspects exposed in his poems his life and his prose has been examined in two separate sections. The thesis consists of a foreword, introduction, seven sections, conclusion, thesis overlook and bibliography.