Farklı malokluzyona sahip bireylerde farengeal havayolu hacminin üç boyutlu olarak incelenmesi
Three dimensional evaluation of pharyngeal airway volume in individuals with different malocclusions
  1. Tez No: 416098
  2. Yazar: DUYGU EKŞİ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İRFAN KARADEDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı maloklüzyona sahip erişkin bireylerde farengeal hava yolu şekli ve hacminin üç boyutlu olarak incelenmesidir. Çalışmanın materyali, Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Oral Diagnoz ve Radyoloji kliniği arşivinde bulunan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) verilerinden seçilerek oluşturulmuştur. 89 bireyin (44 kadın, 45 erkek) KIBT verisi ANB açılarına göre Sınıf I (0°4°) ve Sınıf III (ANB0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate three dimensional pharyngeal airway shape and volume in adults with different malocclusions. The sample of the study was comprised with selecting cone beam computed tomography (CBCT) datas from the achive of Oral Diagnosis and Radiology Department of Dicle University Faculty of Dentistry. CBCT datas of 89 individuals (44 girls, 45 boys) were divided into three groups due to the ANB angles as; Class I (0°4°) ve Class III (ANB0,05).