Hilal-i Ahmer Cemiyeti Kütahya Şubesi'nin kuruluşu ve faaliyetleri
Foundation and activities of the Red Crescent Association's Kütahya branch
- Tez No: 416099
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARAYAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde; hem milli hem de milletlerarası bir kuruluş olma özelliği taşıyan Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'nin kuruluşu, faaliyetleri ile Cemiyetin ilk ve önemli şubeleri arasında yer alan Kütahya Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'nin kuruluşu ve gelişimi incelenmektedir. Bunun yanı sıra savaşlarda, hastalık, kıtlık ve afetler karşısında yaptığı hizmetleri de ele alınmaktadır. Cumhuriyet idaresinin başladığı 1923 ile 1950 yılları arasındaki zaman dilimi esas alınarak hazırlanan çalışmada, Hilâl-i Ahmer Cemiyeti Kütahya şubesi hakkında bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this paper, The Red Crescent Association which bears the speciality of being both national and international association and the foundation and development of Kütahya The Red Crescent which was the first and among the important branches have been examined. In addition to this, services that provided by them against diseases, famine and disasters have also been examined. Information about The Kütahya Branch of The Red Crescent has been given in the paper which was based on the time period between 1923 and 1950, when the republican regime was started.