The impact of teaching practicum on pre-service teachers' perception of ELT
Öğretmenlik uygulamasının öğretmen adaylarının İngiliz dili öğretimi hakkındaki algıları üzerine etkisi
- Tez No: 439090
- Danışmanlar: DR. DENİZ ÇOPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu nitel durum çalışmasının amacı öğretmenlik uygulamasının İngiliz Dili öğretmen adaylarının İngiliz Dili Öğretimi hakkındaki algıları üzerine etkilerini keşfetmek ve tanımlamaktır. Çalışma, öğretmenlik uygulamasının ardından katılımcıların inanç ve algılarını yorumlamayı ve FLE 425 Okul Deneyimi dersini aldıktan sonra bu inanç ve algılarda oluşabilecek muhtemel değişiklikleri keşfetmeyi amaçlamıştır. İlk öğretmenlik deneyimini Ankara, Türkiye'deki bir devlet okulunda bu çalışma sırasında edinen beş İngiliz Dili Öğretimi son sınıf öğrencisi çalışmaya katılmıştır. Bu nitel araştırma veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşmeleri, eğitmen notlarını, okul deneyimi sonrası konferansını ve çeşitli gözlem, öğretim ve yansıtıcı düşünce çalışmalarını kullanmıştır. Çalışmanın sonuçları, üniversite öncesinde edinilen okul deneyimlerinin öğretmenlik uygulamasından önce öğretmen adayları üzerindeki etkisini ortaya koymuştur. Ancak, okul deneyimi sırasında elde edilen, danışman öğretmenlerin geri bildirimlerinin, gerçek sınıf ortamının, üniversite eğitmeninin hazırladığı çalışmaların rehberliğinin ve okuldaki öğrencilerin sağladığı motivasyonun yardımlarıyla katılımcıların inanç ve algıları değişmeye başlamıştır. Okul deneyiminin sonucunda ise her katılımcı İngiliz Dil Öğretimi uygulaması açısından önceki inançlarına göre farklı algılar kazanmışlardır.Ayrıca, uygulamalı stajın pozitif etkileri öğretmen adaylarını İngiliz Dili Öğretimi programı sırasında öğrendiklerini gerçek sınıflarda kullanabilecekleri konusunda motive etmiş ve kariyerlerine İngilizce öğretmeni olarak devam etmeleri yönünde cesaretlendirmiştir.Çalışmadan elde edilen sonuçlara dayanarak, daha çok uygulamalı staj dersleri, gözlem ve öğretim imkânları ile öğretmen eğitimi programlarında son seneden önce öğretmen adaylarının gerçek öğretim ortamlarına maruz kalmaları, bu kişilerin ileride daha kalifiye İngilizce öğretmenleri olabilmeleri için sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to explore and identify the effects of practicum on pre-service English teachers' perceptions of ELT. The study aims to interpret student teachers' beliefs and perceptions after their first practicum experience during their school visits in FLE 425 School Experience. Five senior pre-service EFL student teachers, who had their first teaching experience in FLE 425 took part in the study. All student teachers were studying in the Department of Foreign Language Education at Middle East Technical University, Ankara, Turkey. This study is designed as a qualitative case study. Semi-structured interviews, instructor's notes, post-school experience conference, and observation, reflection and teaching tasks were used as the data source. The findings showed that the prior beliefs of the participants present an effect on their beliefs before their first practicum experience. During FLE 425, with the help of their new experiences, the feedback they received from their mentors, and the guidance given by the university instructor, their beliefs and perception started to change and at the end all participants gained a different perception on the application of ELT in classrooms compared to their previous beliefs. Furthermore, school experience encouraged the student teachers to realize what they have learned at METU are applicable in real classes. Concerning the findings, earlier exposure to real teaching environment should be ensured by more practicum courses, observation or teaching opportunities before senior year of teacher education programs to help prospective English teachers become more competent in the language teaching profession.